wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-10-28 Odnowiony Spichlerz

Stworzenie wystaw stałych w Spichlerzu – siedzibie Działu Etnografii, to konsekwentnie od dziesięciu lat realizowany plan rozbudowy i rozwoju Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Kolejny jego etap skoncentrował się właśnie w Spichlerzu.


Ten zabytkowy budynek z przełomu XVIII i XIX wieku od lat mieścił magazyn zbiorów etnograficznych oraz przestrzeń przeznaczoną na wystawy czasowe. Obiekt wymagał remontu, wzmocnienia i ocieplenia dachu, co warunkowało realizację planów wystawienniczych.

 

W magazynie Działu Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku znajdowało się ponad 9500 muzealiów z całego Mazowsza, w tym m.in. stroje ludowe, tkaniny, kolekcja rzeźby, ceramiki, wycinanki ludowej.


Dzięki dotacji unijnej przyznanej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, Spichlerz całkowicie zmienił swoje oblicze i stał się miejscem eksponowania trzech ważnych, interesujących wystaw:

 

 


Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata" to barwna i niezwykła opowieść o kulturze ludowej Mazowsza. Muzeum przeorganizowało swoje przestrzenie tak, by w pasjonujący sposób przedstawić grupy etnograficzne naszego regionu i zwyczaje panujące tu od wieków.

 

Fot. Archiwum muzeum - Piotr Dąbrowski

1. Tkanie na krosnach - fragment wystawy

2. Lutniarz - fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Rzeźba ludowa - Świątki

2. Zabawki ludowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji" - wystawa sztuki orientalnej, na którą składa się ok. 130 muzealiów: przedmioty rzemiosła artystycznego – użytkowe i dekoracyjne, militaria, malarstwo, grafika, buddyjska sztuka sakralna i monety.

 

Kolekcja ta powstała na początku XX w. i została przekazana płockiemu muzeum przez Towarzystwo Naukowe Płockie w 1949 r.

 

Fot. Archiwum muzeum - Piotr Dąbrowski

Fragment wystawy Sztuka Dalekiego Wschodu


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trzecia wystawa, Bolesław Biegas, rzeźba i malarstwo, to ekspozycja składająca się z  57 obiektów muzealnych - 40 rzeźb gipsowych, 3 rzeźb w brązie, 13 obrazów oraz oryginalnej tkaniny z ornamentem wykonanym wg. projektu Biegasa.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spośród wymienionych obiektów cztery są własnością Muzeum Mazowieckiego w Płocku a pozostałe 53 pochodzą z kolekcji Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu.

 

Zostały one przekazane w depozyt Muzeum Mazowieckiemu w Płocku na okres 20 lat.


Honorowy patronat nad otwarciem wystaw objął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.


Realizacja kolejnych planów Muzeum Mazowieckiego w Płocku już za nami. Udało nam się wyremontować jeszcze jeden zabytkowy obiekt, zachować dla przyszłych pokoleń dziedzictwo kultury Mazowsza.

 

Wierzę, że stworzyliśmy atrakcyjne miejsce do zwiedzania dla płocczan i turystów. 


Leonard  Sobieraj – Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku

 

 

Zobacz też:

Zabytki olenderskie

Obrazy Bieńkowskiego

Muzea i skanseny\Płock\muzeum mazowieckie


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263