wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-02-23 Obrazy Bieńkowskiego

Muzeum Mazowieckie w Płocku (Spichlerz) prezentuje malarstwo Andrzeja Bieńkowskiego. Jego prace można oglądać do 1 marca. Wystawa łączy dwa aspekty jego działalności: malarstwo i etnografię. Pokazuje obraz wsi z ogromną dawką humoru.  


Andrzej Bieńkowski, profesor warszawskiej ASP, malarz jest znany również jako niestrudzony badacz i rejestrator folkloru muzycznego. Bogate doświadczenie terenowe barwnie opisane zawarł w licznych książkach poświęconych ludowej muzyce.

 

 

Fot. Archiwum muzeum

1. A. Bieńkowski: Popielec

2. A. Bieńkowski: Pożegnanie z Moskalem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezentowane na wystawie obrazy stanowią połączenie słowa i sztuki malarskiej. Ich konwencja wynika z fascynacji Bieńkowskiego ludowym malarzem i satyrykiem Stanisławem Koguciukiem.

 

Przypomnijmy, że Muzeum Mazowieckie w Płocku w 2012 roku zorganizowało temu artyście pierwszą monograficzną wystawę, a rok później wydało album poświęcony jego twórczości.

 

Fot. Archiwum muzeum

A. Bieńkowski: Ucieczka Bogusza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na wystawie malarstwa Andrzeja Bieńkowskiego znajdziemy niewypolerowany, daleki od idealizacji obraz wsi, jaki ukazał się autorowi w czasie dziesięcioleci badań terenowych.

 

Jest to obraz nie pozbawiony dosadności, wulgarności, nieunikający kontrowersyjnych problemów, oglądany jednak z dystansem i nacechowany ogromną dawką humoru.

 

Ekspozycji towarzyszy film "Ostatni wiejscy muzykanci".

 

Zobacz też:

Twórczość Słoniny

Obrazy Jachymiuka

Obrazy z życia wsi

Marek Leszczyński

Malarstwo M. Wiśnios

Malarstwo M. Pytoń

Malarstwo FAUN

Obrazy Chrzanowskiego

Obrazy na szkle

Laureat Kolberga

Malarstwo Korpy

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263