wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-02-23 Obrazy Bieńkowskiego

Muzeum Mazowieckie w Płocku (Spichlerz) prezentuje malarstwo Andrzeja Bieńkowskiego. Jego prace można oglądać do 1 marca. Wystawa łączy dwa aspekty jego działalności: malarstwo i etnografię. Pokazuje obraz wsi z ogromną dawką humoru.  


Andrzej Bieńkowski, profesor warszawskiej ASP, malarz jest znany również jako niestrudzony badacz i rejestrator folkloru muzycznego. Bogate doświadczenie terenowe barwnie opisane zawarł w licznych książkach poświęconych ludowej muzyce.

 

 

Fot. Archiwum muzeum

1. A. Bieńkowski: Popielec

2. A. Bieńkowski: Pożegnanie z Moskalem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezentowane na wystawie obrazy stanowią połączenie słowa i sztuki malarskiej. Ich konwencja wynika z fascynacji Bieńkowskiego ludowym malarzem i satyrykiem Stanisławem Koguciukiem.

 

Przypomnijmy, że Muzeum Mazowieckie w Płocku w 2012 roku zorganizowało temu artyście pierwszą monograficzną wystawę, a rok później wydało album poświęcony jego twórczości.

 

Fot. Archiwum muzeum

A. Bieńkowski: Ucieczka Bogusza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na wystawie malarstwa Andrzeja Bieńkowskiego znajdziemy niewypolerowany, daleki od idealizacji obraz wsi, jaki ukazał się autorowi w czasie dziesięcioleci badań terenowych.

 

Jest to obraz nie pozbawiony dosadności, wulgarności, nieunikający kontrowersyjnych problemów, oglądany jednak z dystansem i nacechowany ogromną dawką humoru.

 

Ekspozycji towarzyszy film "Ostatni wiejscy muzykanci".

 

Zobacz też:

Twórczość Słoniny

Obrazy Jachymiuka

Obrazy z życia wsi

Marek Leszczyński

Malarstwo M. Wiśnios

Malarstwo M. Pytoń

Malarstwo FAUN

Obrazy Chrzanowskiego

Obrazy na szkle

Laureat Kolberga

Malarstwo Korpy

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263