Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-11-04 Malarstwo M. Wiśnios
Malowałam z pieśni – to nowa wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Kielcach prezentująca malarstwo Marianny Wiśnios (1909-1996), samorodnej artystki z Rataj koło Wąchocka.
Fot. Archiwum muzeum
1. Marianna Wiśnios
2. Prace artystki - ekspozycja w muzeum
Ekspozycję, czynną do końca grudnia 2012 roku w salach wystawowych przy ul. Orlej 3, przygotowała ze zbiorów etnograficznych muzeum – Janina Skotnicka, kurator wystawy.
Rysowała od dzieciństwa – kijem po piachu, po rosie, patykiem po błocie i świeżo zaoranej ziemi, węglem po ścianach domu i stodoły, na skrawku papieru (o ile taki znalazła), gliną po polepie i kamieniach.
Próbowała malować w dorosłym życiu, ale nie miała zrozumienia i poparcia, nawet wśród najbliższych.
Dopiero po wojnie – jak mówiła – przy dzieciach, zaczęła malować śmielej.
Od 1972 roku, od konkursu sztuki ludowej w Iłży, gdzie po raz pierwszy zaprezentowała swoje prace zdobywając pierwszą nagrodę i od wystawy na zamku w Szydłowcu, była już znaną artystką.
Fot. Archiwum muzeum
Prace artystki - ekspozycja w muzeum
Pracowała całymi godzinami, zwłaszcza nocą; zasłaniała okno przed sąsiadami i malowała przy skąpym świetle lampy naftowej klęcząc nad rozłożonym na podłodze papierem.
Do początku lat siedemdziesiątych tworzyła głównie na szarym papierze pakunkowym, farbą do tkanin i na papierze, w jaki kobiety wiejskie owijają masło. Nakładała jeden kolor na drugi, by uzyskać najlepszy efekt.
Posługując się skromnymi środkami plastycznymi, nieporadny i uproszczony rysunek podporządkowywała całkowicie walorom malarskim o pięknej tonacji kolorystycznej.
Potem już, za sprawą kolekcjonerów, udoskonaliła swój warsztat. Malowała na papierze rysunkowym i kartonie, od 1982 roku także czarnym.
Fot. Archiwum muzeum
Prace artystki - ekspozycja w muzeum
Mając do dyspozycji różnego rodzaju farby: akwarele, plakatówki i tempery, rozszerzyła gamę kolorystyczną swoich prac. Szkic ołówkowy uzupełniała kredkami, długopisem, a w późniejszym czasie także flamastrem. Łączyła farby z kredkami i flamastrami, mieszała farby wodne z olejnymi, a rysunek chętnie podkreślała konturem. Próbowała także swoich sił w technice olejnej, na płótnie.
Prezentowana ekspozycja stanowi wybór dziewięćdziesięciu sześciu obrazów z bogatej kolekcji, liczącej blisko dwieście prac powstałych w latach 1950-1995.
Fot. Archiwum muzeum
Prace artystki - ekspozycja w muzeum
Są to głównie obrazy o treści religijnej, zwłaszcza pasyjnej (dominujące w twórczości artystki), inspirowane Drogą Krzyżową i modlitwą różańcową. Chrystusa w czyśćcu (W pręgierzowej piwnicy), pocieszanego podczas upadku pod krzyżem, umierającego na krzyżu, opłakiwanego i złożonego do grobu powtarzała setki razy.
Szczególne miejsce w twórczości Marianny Wiśnios zajmuje Ukrzyżowanie, malowane w rozlicznych wariantach, oraz sceny z cyklu „Opłakiwanie”. Chrystusa Ukrzyżowanego opłakuje nie tylko Matka Boża, niewiasty i inne realne postaci, ale także aniołowie przez nią umiłowani.
Fot. Archiwum muzeum
Prace artystki - ekspozycja w muzeum
Osobne cykle stanowią sceny z życia Chrystusa, Świętej Rodziny oraz wyobrażenia Matki Boskiej i świętych patronów.
Fot. Archiwum muzeum
Prace artystki - ekspozycja w muzeum
Obrazy o treści świeckiej, nazywane przez artystkę „światowymi”, ilustrowały codzienną pracę na roli i wiejskie obyczaje.
Inspiracje do malowideł o treści legendarnej, z krajobrazami o charakterze baśniowym, czerpała z lokalnych podań. Pomysłów dostarczały Jej także ludowe ballady i piosenki żołnierskie z okresu I wojny światowej.
Uzupełnieniem ekspozycji są fotografie artystki z albumu rodzinnego oraz krótki film dokumentalny zrealizowany w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach na krótko przed Jej śmiercią.
Bogata twórczość Marianny Wiśnios, udokumentowana w zbiorach muzealnych oraz galeriach sztuki nieprofesjonalnej, była eksponowana na ponad 45 wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w RFN, USA, Meksyku i Belgii.
Jej prace znajdują się w siedzibie Światowej Organizacji Ochrony Własności Intelektualnej w Genewie, w Muzeum Polskim w Raperswillu i w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie.
Jako malarka o szczególnie oryginalnej osobowości twórczej otrzymała cztery znaczące nagrody artystyczne: im. Brata Alberta (1983), im. Jana Pocka (1983), miesięcznika „Przemiany” (1989), im. Oskara Kolberga (1991), a także Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki.
Janina Skotnicka - kurator wystawy
Zobacz też:
Malarstwo M.Pytoń http://wiano.eu/article/1789
Malarstwo FAUN http://wiano.eu/article/1742
Malarstwo Korpy http://wiano.eu/article/1227
Malarstwo Blauta http://wiano.eu/article/552
Malarstwo na szkle http://wiano.eu/article/615
Laureat Kolberga http://wiano.eu/article/1272
Janosik na szkle http://wiano.eu/article/1278
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )