wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-11-03 Andrzejkowe wróżby

Święty Andrzeju, daj mi znać, co się będzie ze mną dziać, czyli listopadowe wróżenie w skansenie. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje program edukacyjny magii i czarów dla dzieci i młodzieży przez cały listopad. 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Wróżenie z pestek z jabłek

2. Liczenie ziaren grochu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wróżby andrzejkowe już w XVI wieku były praktykowane niemal przez wszystkie panny stanu wolnego. W męskim wydaniu występowały jako wróżby katarzynkowe. I choć towarzyszy im wiele pytań czy niejasności nie zmienia to faktu, iż cieszyły się wielką popularnością.

 

Były formą doskonałej zabawy, choć dawniej traktowano je zdecydowanie bardziej poważnie niż obecnie. Wróżby miały głównie charakter matrymonialny i polegały na zdobyciu jak największej ilości informacji na temat przyszłego męża lub żony.

 

Panny marzyły bowiem o chłopcu silnym, urodziwym i dobrym, o szybkim ślubie i hucznym weselu, własnym domu i rodzinie, kawalerowie natomiast pragnęli pięknej, młodej i zdrowej żony, która zapewni liczne potomstwo.

 

Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do czasów współczesnych, choć dziś przybierają raczej formę wesołych spotkań dzieci i młodzieży i traktowane są z dużą dozą humoru.


Do takich właśnie spotkań andrzejkowych przez cały listopad zaprasza Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zarówno w skansenie, jak i w ratuszu można wziąć udział w pełnych emocji zajęciach andrzejkowych, które pozwolą poznać tradycję wróżenia.

 

Poza ciekawymi, skrywającymi mnóstwo tajemnic opowieściami o tradycji wróżenia w Polsce na uczestników czekają inne, równie interesujące niespodzianki w ramach wspólnej zabawy polegającej na przewidywaniu przyszłości.

 

Dopełnieniem tradycyjnego lania wosku czy wróżenia z butów są nieco mniej popularne, choć równie atrakcyjne wróżby.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Lanie wosku

2. Odkrywanie przedmiotów ukrytych pod talerzykami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magiczna księga rozstrzygnie czy spełnią się marzenia, a przedmioty ukryte pod talerzykami zdradzają co przyniesie los.

 

Bawimy się też wspólnie wróżąc z pestek jabłka, odczytując ukryte znaczenie kwiatów czy też licząc ziarna grochu. Warsztaty odbywają się w specjalnie na tę okazję zaaranżowanej sali, oddającej atmosferę magii i czarów.

 

Do wspólnej zabawy w przewidywanie przyszłości zapraszamy do ratusza i skansenu przez cały listopad.


Andrzejki w ratuszu obejmują gawędę przybliżającą tradycję wróżb andrzejkowych i katarzynkowych w Polsce i zabawę we wróżby.

 

Natomiast program „Andrzejki w skansenie” - wstęp na teren skansenu, wróżby andrzejkowe poprzedzone opowieścią o tradycji wróżenia, a także zwiedzanie skansenu z przewodnikiem.

 

Przez cały listopad we wnętrzach chałup prezentowany jest wystrój codzienny oraz obowiązki domowe i prace, jakim oddawano się wiele lat temu.

 

Do dyspozycji zwiedzających są także przeznaczone ekspozycje stałe prezentowane w dworze szlacheckim, galerii rzeźby oraz powozowni.


Koszt uczestnictwa w „wieczorach andrzejkowych” realizowanych w ratuszu wynosi 5 zł od osoby. Rezerwacje zajęć „wieczory andrzejkowe w ratuszu” – nr tel. 24 275 28 26 ratusz@mwmskansen.pl.


Koszt uczestnictwa w programie edukacyjnym „Andrzejki w skansenie” realizowanym w skansenie wynosi 11 zł. od osoby. Zapisy na zajęcia „Andrzejki w skansenie” – nr tel. 24 275 28 83 wew.36, rezerwacje@mwmskansen.pl

 

Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Wróżby andrzejkowe

Zwyczaj katarzynki

Andrzejkowe wróżby

Zwyczaje i obrzędy\zalotne

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

 


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263