Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2014-11-05 Andrzejkowe wróżby
Której but na progu stanie – pierwsza panna na wydanie. W nocy z 29 na 30 listopada – w wigilię świętego Andrzeja, wróżyły sobie niezamężne dziewczęta. Kawalerowie mogli oddać się magii wróżb w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada.
Wróżby traktowano poważnie, wierzono, że jeśli są poprawnie wykonane na pewno się spełnią.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Sala magii
2. Co przyniosą przedmioty ukryte pod talerzykami
Dlaczego akurat w listopadzie sobie wróżono? Jest to bowiem miesiąc magii i czarów. Niegdyś wierzono, że w długie jesienne wieczory i noce duchy odwiedzają ludzi częściej, niż podczas pozostałych pór roku.
Wśród mieszkańców wsi krążyła też powszechna opinia, jakoby właśnie wtedy goście z zaświatów chętniej dzielili się swą nadprzyrodzoną wiedzą dotyczącą przyszłości.
Dziś andrzejkowe przepowiednie traktujemy z przymrużeniem oka – jako atrakcyjny dodatek do andrzejkowych spotkań w gronie przyjaciół. Nadal wzbudzają one jednak wiele emocji.
Najbardziej popularnym zwyczajem andrzejkowym jest lanie wosku na wodę. Gorący wosk koniecznie trzeba przelać przez otwór w kluczu. Powstały w ten sposób kształt każdy interpretuje indywidualnie, gdyż od tego, co zobaczymy będzie zależeć nasza przyszłość.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Inną znaną wróżbą andrzejkową, która nie wymaga wielu przygotowań, jest wróżba z butami. Ustawia się je w rzędzie, jeden za drugim, a właściciel buta który pierwszy przejdzie przez próg, jako pierwszy może spodziewać się ślubu.
Jest też wróżba z łupiny jabłka, która polega na obraniu wspomnianego owocu i rzuceniu skórki za siebie. Z jej kształtu należy odczytać pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony. Te i wiele innych andrzejkowych wróżb, tradycji i zwyczajów poznają uczestnicy warsztatów andrzejkowych realizowanych w sierpeckim skansenie i ratuszu.
Wprowadzeniem do zajęć będzie gawęda przybliżająca tradycję andrzejkową i katarzynkową. Następnie uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy polegającej na przewidywaniu przyszłości.
Tradycyjnym wróżbom nie będzie końca. Dopełnieniem wyżej opisanych, powszechnie znanych wróżb będą nieco mniej popularne, choć równie interesujące. Magiczna księga rozstrzygnie czy spełnią się marzenia, a przedmioty ukryte pod talerzykami zdradzą co przyniesie los.
Warsztaty odbywają się w specjalnie na tę okazję zaaranżowanej sali, oddającej atmosferę magii i czarów. Grupy zorganizowane, które zdecydują się na wróżenie w skansenie dodatkowo zwiedzą także teren ekspozycji z przewodnikiem.
Do końca listopada we wnętrzach chałup jest prezentowany wystrój codzienny oraz obowiązki domowe i prace, jakim oddawano się wiele lat temu.
Do dyspozycji zwiedzających będą także ekspozycje stałe prezentowane w dworze szlacheckim, galerii rzeźby oraz powozowni.
Do wspólnej zabawy w przewidywanie przyszłości zapraszamy do ratusza i skansenu przez cały listopad.
Zapisy na zajęcia :
„Wieczory andrzejkowe w ratuszu” – nr tel. 24 275 28 26; e-mail: ratusz@mwmskansen.pl (koszt – 5 zł/osoba)
„Andrzejki w skansenie” – nr tel. 24 275 28 83 wew.36, e-mail: rezerwacje@mwmskansen.pl (koszt – 12 zł/osoba).
Agnieszka Jezierska – Chalicka
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )