wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-11-05 Andrzejkowe wróżby

Której but na progu stanie – pierwsza panna na wydanie. W nocy z 29 na 30 listopada – w wigilię świętego Andrzeja, wróżyły sobie niezamężne dziewczęta. Kawalerowie mogli oddać się magii wróżb w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada.

 

Wróżby traktowano poważnie, wierzono, że jeśli są poprawnie wykonane na pewno się spełnią.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Sala magii

2. Co przyniosą przedmioty ukryte pod talerzykami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego akurat w listopadzie sobie wróżono? Jest to bowiem miesiąc magii i czarów. Niegdyś wierzono, że w długie jesienne wieczory i noce duchy odwiedzają ludzi częściej, niż podczas pozostałych pór roku.

 

Wśród mieszkańców wsi krążyła też powszechna opinia, jakoby właśnie wtedy goście z zaświatów chętniej dzielili się swą nadprzyrodzoną wiedzą dotyczącą przyszłości.


Dziś andrzejkowe przepowiednie traktujemy z przymrużeniem oka – jako  atrakcyjny dodatek do andrzejkowych spotkań w gronie przyjaciół. Nadal wzbudzają one jednak wiele emocji.


Najbardziej popularnym zwyczajem andrzejkowym jest lanie wosku na wodę. Gorący wosk koniecznie trzeba przelać przez otwór w kluczu. Powstały w ten sposób kształt każdy interpretuje indywidualnie, gdyż od tego, co zobaczymy będzie zależeć nasza przyszłość.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inną znaną wróżbą andrzejkową, która nie wymaga wielu przygotowań, jest wróżba z butami. Ustawia się je w rzędzie, jeden za drugim, a właściciel buta który pierwszy przejdzie przez próg, jako pierwszy może spodziewać się ślubu.

 

Jest też wróżba z łupiny jabłka, która polega na obraniu wspomnianego owocu i rzuceniu skórki za siebie. Z jej kształtu należy odczytać pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony. Te i wiele innych andrzejkowych wróżb, tradycji i zwyczajów poznają uczestnicy warsztatów andrzejkowych realizowanych w sierpeckim skansenie i ratuszu.

 

Wprowadzeniem do zajęć będzie gawęda przybliżająca tradycję andrzejkową i katarzynkową. Następnie uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy polegającej na przewidywaniu przyszłości.

 

Tradycyjnym wróżbom nie będzie końca. Dopełnieniem wyżej opisanych, powszechnie znanych wróżb będą nieco mniej popularne, choć równie interesujące. Magiczna księga rozstrzygnie czy spełnią się marzenia, a przedmioty ukryte pod talerzykami zdradzą co przyniesie los.


Warsztaty odbywają się w specjalnie na tę okazję zaaranżowanej sali, oddającej atmosferę magii i czarów. Grupy zorganizowane, które zdecydują się na wróżenie w skansenie dodatkowo zwiedzą także teren ekspozycji z przewodnikiem.

 

Do końca listopada we wnętrzach chałup jest prezentowany wystrój codzienny oraz obowiązki domowe i prace, jakim oddawano się wiele lat temu.

 

Do dyspozycji zwiedzających będą także ekspozycje stałe prezentowane w dworze szlacheckim, galerii rzeźby oraz powozowni.

 

Do wspólnej zabawy w przewidywanie przyszłości zapraszamy do ratusza i skansenu przez cały listopad.

 

Zapisy na zajęcia :
„Wieczory andrzejkowe w ratuszu” – nr tel. 24 275 28 26; e-mail: ratusz@mwmskansen.pl (koszt – 5 zł/osoba)


„Andrzejki w skansenie” – nr tel. 24 275 28 83 wew.36, e-mail: rezerwacje@mwmskansen.pl (koszt – 12 zł/osoba).


Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe

Zwyczaj Katarzynki

Gry i zabawy Sołtysa


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263