wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-12-11 Sierbow Polesia czar

Spuściznę fotograficzną pierwszego dokumentalisty Polesia, wybitnego białoruskiego etnografa Izaaka Abramowicza Sierbowa (1871-1943), prezentuje wystawa w białostockim Ratuszu – Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

 

Są to zbiory przechowywane w Narodowego Muzeum Historycznego Republiki Białoruś.  

 

Fot. Archiwum muzeum

Izaak Sierbow - Polesie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obecnie znanych jest około 600 prac jego autorstwa, z czego 154 znajduje się w zbiorach muzealnych, pozostałe - w bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego.

 

Podstawę wystawy stanowią zdjęcia miejscowości, w których Sierbow przebywał w czasie swoich etnograficznych wycieczek latem i zimą 1911 roku oraz latem 1912 roku. Zdjęciom towarzyszą cytaty z opublikowanych prac etnografa - „Wyprawy na Polesie w 1911 i 1912 roku" (1914) oraz „Białorusini-Sakuni” (1915).

 

Fot. Archiwum muzeum

Izaak Sierbow- Polesie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytając je, odnosimy wrażenie, jakbyśmy rozmawiali z autorem zdjęć, słyszymy jego argumenty dotyczące tego czy innego zjawiska, słuchamy ciekawych historii, które przydarzyły mu się w czasie wypraw oraz bezpośrednio przy robieniu zdjęć.

 

Wystawa obejmuje także pojedyncze fotografie, które Sierbow wykonał między 1913 a 1914 rokiem i w latach dwudziestych.

 

Na wystawie są prezentowane oryginalne bromosrebrowe odbitki fotograficzne, wykonane przez autora ze szklanych negatywów metodą kontaktowej fotolitografii.

 

Oryginalne zdjęcia zostały zrobione za pomocą przenośnego aparatu fotograficznego „Kodak".

 

W historii etnografii i fotografii Białorusi, Izaak Sierbow jest uznawany  za pierwszego fotografa-dokumentalistę Polesia. Jego zdjęcia odzwierciedlają tradycyjną kulturę regionów historycznych i etnograficznych zachodniej i wschodniej części Polesia, jak również południowo-wschodniej części Środkowej Białorusi.

 

Prezentują szeroką paletę wizualnej informacji o wyglądzie ówczesnych Białorusinów, ze szczególnym uwzględnieniem zabudowy obszarów wiejskich i tradycyjnych zajęć rolników.

 

Kuratorem wystawy jest Nadzieja Sawczenko – pracownik Narodowego Muzeum Historycznego Republiki Białoruś w Mińsku.

 

Wystawa potrwa od 19 grudnia 2015 r. do 28 lutego 2016 r.

 

Zobacz też:

Kresy Poddębskiego

Tułaczka Kresowian

Lwów na fotografiach

Kresy - Jan Bułhak

Sztuka ludowa\fotografia

Ziemiaństwo i inne wspomnienia Sołtysa

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263