wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-03-10 Niedziela Palmowa

Tradycje i zwyczaje wielkanocne mają bogatą historię, gdyż były pielęgnowane przez wiele pokoleń. Dziś część z nich uległa zapomnieniu. Jednym z miejsc, gdzie trwają one w niezmienionej formie jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie co roku organizowane jest Święto Niedzieli Palmowej.

 

Hosanna! - Krzykniem. Zwycięstwo jest z nami!
Nim dzienny będzie słońca bieg skończony,
z pieśnią na ustach, a w ręku z palmami
Zwalimy słupy graniczne, kordony.


W historii będzie twych godzin wymowa
mieć złote zgłoski, Niedzielo Palmowa.


Konstanty Ćwierk

 

W sierpeckim skansenie, jak w niewielu już miejscach, można być blisko staropolskiej tradycji wielkanocnej i ujrzeć prawdziwe palmy z bibułowymi kwiatami, wierzbowymi gałązkami, trzciną i borówką.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Pokaz wyroby palm wielkanocnych mazowieckich

2. Fragment wystawy: wyrób palm wielkanocnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Można również dowiedzieć się, w  jaki sposób przygotowywano się do najważniejszego w tradycji katolickiej święta i jak je obchodzono przed ponad stu laty.


To już tradycja, że podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” wierni gromadzą się na uroczystej mszy świętej w drewnianym kościele z XVIII wieku. O oprawę muzyczną tegorocznej mszy świętej zadba Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Płocka.

 

Nieodłącznym elementem nabożeństwa jest procesja, gromadząca wszystkich wiernych przybyłych na uroczystość.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1.2. Niedziela Palmowa - procesja z palmami


 

 

 

 

 

 

 

 

 

W zabytkowych obiektach: dworze oraz dziesięciu chałupach sprzed ponad stu lat, będzie prezentowana wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, przybliżająca wielkanocne obyczaje i tradycje: porządkowanie izb, przygotowywanie wypieków, czy też wykonywanie wielkanocnych palm.

 

Ekspozycja ukazuje także zapomniane zabawy i obrzędy wielkanocne, jak chociażby chodzenie po wykupie z gaikiem, czy kogutkiem, a także różnorodne wzornictwo na wielkanocnych jajkach, świąteczne dekoracje, a nawet kontrast pomiędzy święconym chłopskim a dworskim.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Stół wielkanocny w dworku

2. Stół wielkanocny w chałupie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Niedzielę Palmową wystawę wzbogacą pokazy wielkanocnych zajęć: wyrób palm wielkanocnych, pokaz malowania jajek, pokaz przygotowania święconki chłopskiej, wysypywania wzorów piaskiem na glinianej podłodze i wiele innych.

 

Inscenizacje sprawią, że poczujemy się jakbyśmy uczestniczyli w wielkanocnych przygotowaniach sprzed lat. W izbie szkolnej dzieci poznają tajniki wykonywania tradycyjnych palm, a w salach dydaktycznych obejrzą prezentację multimedialną poświęconą wielkanocnym tradycjom.


Integralną częścią „Niedzieli Palmowej w skansenie” jest konkurs na „Tradycyjną palmę wielkanocną” oraz wystawa konkursowych palm wykonanych wyłącznie przy użyciu naturalnych materiałów.

 

Oceny zgłoszonych palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę.

 

Fot.Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Kościółek w skansenie

2. Palmy konkursowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorzy trzech prac, które zdobędą największą ilość głosów zostaną laureatami konkursu. Ponadto autor jednej z palm otrzyma Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wśród osób głosujących rozlosowane zostaną pamiątkowe upominki.


Dla amatorów ludowych akcentów muzycznych zaplanowano koncert wielkanocny w wykonaniu Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca DZIECI PŁOCKA (godz. 12.00) oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu (godz. 16.00).

 

Trwający przez cały dzień jarmark wielkanocny stworzy okazję do nabycia świątecznych akcesoriów: palm wielkanocnych, wiklinowych koszyków, cukrowych baranków oraz wyrobów rękodzieła ludowego.

 

Na miłośników jazdy konnej czekać będą przejażdżki bryczką.


 „Niedziela Palmowa w skansenie”  odbędzie się 20 marca br. w godzinach 9.00 – 17.00.

 

Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Palmowa w Sierpcu

Chodzenie z kogutkiem

Wielkanoc - Mazowsze

Pisanie pisanek

Zwyczaje wiosenne

Konkurs na palmę

Kartki wielkanocne

Zwyczaje i obrzędy\wielkanocne

Sztuka wielkanocna\pisanki i palmy

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

 

 

 

 


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263