wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-05-06 Pisanie pisanek

Jak nanosić wosk na pisankę, uczyła twórczyni ludowa uczestników festynu Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Plener był do takich pokazów wymarzony - izba skansenowskiej chaty, przyozdobiona różnego rodzaju kolorowymi pisankami.

 

Odnosiło się wrażenie jakby zwiedzający cofnął się nieco w czasie - trafił do izby, gdzie przygotowywano się do Świąt Wielkanocnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stały misy z jajami. Jedne jeszcze w białych skorupkach, inne już kolorowe. Na ogniowej kuchni stały garnki, w których gotowały się liście cebuli. Tak jak dawniej, kiedy nie znano jeszcze sztucznych barwników. Wykorzystywano naturalne rośliny do farbowania jajek.

 

U progu izby siedziała kobieta - twórczyni prowadząca warsztaty malowania pisanek. Tak jak przed laty nanosiła wzory na na skorupkę: kropki i kreski z wosku pszczelego za pomocą - główki szpilki nabitej w korek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy jajko było gotowe, wkładała je do zabarwionej wody. Potem, gdy jajko chwyciło barwnik, wyciągała je. Starannie je wycierała, a następnie rozgrzewała skorupkę nad płomieniem. Kiedy wosk się rozgrzał, wycierała go szmatką. W miejscu pod woskiem pozostawała biała skorupka. W ten sposób został narysowany wzór na jajku.

 

Sztuki ozdabiania jajek można się uczyć przez cały rok, aby potem w okresie wielkanocnym, włożyć do święconki własnoręcznie wykonane pisanki.  

 

Jak pisać pisankę woskiem

 

 

Zobacz też:

Oklejanie sitowiem

Skrobianie pisanki

Pisanie pisanek

Jak zrobić piankę

Jak zrobić pisankę

Nowe oblicza pisanki

 

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263