wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-04-05 Żonkil z bibuły

Największa aktywność robienia kwiatów z bibuły zbiega się z okresem wielkanocnym, kiedy to wije się papierowe kwiatki na potrzeby wykonania palm wielkanocnych. Ale kwiaty z bibuły można robić przez cały rok. Nie tylko miłe to zajęcie, ale też integrujące rodziny.

 

Dzieci pod okiem dorosłych chętnie ćwiczą swoją wyobraźnię i poznają rośliny.

 

Fot. Archiwum własne

Warsztaty w etnomuzeum w Toruniu

1. Bukiet z papierowych kwiatów

2. Żonkil z bibuły


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy zna się już technikę wykonywania kwiatów, można komponować bukiety. Nie ważne, czy papierowe kwiatki odzwierciedlają te żywe, występujące w przyrodzie, czy też są wytworem wyobraźni. Najważniejsze, aby nas na cieszyły.


Twórczynie ludowe podglądają przyrodę i przenoszą ją na papierowe wyroby. Im precyzyjniejsze wykonanie, tym piękniejsze dzieło. Ale takich umiejętności, by do złudzenia kwiatki z bibuły przypominały te żywe, uzyskuje się wtedy, kiedy ręka jest już w tej sztuce wyrobiona.  Do tego dochodzi oczywiście jeszcze talent. 


Podczas warsztatów w Muzeum Etnograficznym w Toruniu uczestnicy poznawali technikę wykonania m.in. żonkili. Przypominają te żywe, ale też mają elementy wytworu wyobraźni.

 

W bukietach sztucznych kwiatków można zobaczyć żonkile żółte, kremowe, ale też niebieskie, czerwone – w kolorach takich jakie nam w danej chwili odpowiadają. To nasz świat wyobraźni  i tylko od nas zależy w jakich barwach będą kwitnąć nasze kwiatki.


Dla etnografów najważniejsze jest jedno – aby sztuka robienia kwiatów z bibuły nie zanikła. Dawniej w chatach wiejskich kwitły one przez cały rok. Odświeżało się je na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

 

 

Jak zrobić żonkila z bibuły

 

 

Zobacz też:

Kwiatek z bibuły

Krokus z bibuły

Łowickie kwiaty

Kwiaty z bibuły

Maki polne z bibuły

Georginia z bibuły

Astry z bibuły

Sztuka ludowa\kwiaty i pająki\kwiaty z bibuły

Muzea i skanseny\toruń\muzeum etnograficzne


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263