wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-09-29 Astry z bibuły

Chcesz mieć przez cały rok astry w wazonie? Jeśli tak, to możesz je sobie zrobić z bibuły. W Muzeum Wsi Opolskiej, na jednym z festynów folklorystycznych, spotkaliśmy twórczynię ludową, która w bardzo prosty sposób odtwarzała z papieru kwiaty z natury.

 

Płatki astrów robiła z bibuły, a środki - z wrotycza polnego ziela, które zbierała, a potem suszyła, aby potem w tym celu wykorzystywać go przez cały rok.

 

Fot. Archiwum własne

1. Aster z bibuły

2. Kwiat wrotycza posłużył jako środek astra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania astrów z bibuły jest prosty. Ale tylko wtedy, gdy się temu przyglądamy, bo trzeba mieć jednak troszkę wprawy do zwijania bibuły. Musimy umiejętnie to robić, aby nie pozgniatać papieru w palcach. 

 

Odcinamy pasek bibuły, następnie nacinamy wzdłuż. Nacięte kawałki bibuły skręcamy palcami w igiełki. Palce powinny być lekko zwilżone, aby łatwiej było skręcać bibułę. Ale nie mogą być mokre, bo zamoczy nam się papier.


Przygotowujemy trzy takie paski. Mogą być w rożnych kolorach, bo i astry w naturze są kolorowe.


Następnie oplatamy pasek wokół żółtych kwiatów wrotycza. Jest on „środkiem” naszego astra. Jeśli nie mamy żywego czy ususzonego wrotycza, środek możemy wykonać z bibuły. 

 

Ucinamy kawałeczek żółtej bibuły zwijamy w kuleczkę i okręcamy ją kolejnym kawałeczkiem. Skręcamy jak papierek od cukierka – ale tak, aby pozostawić króciutką łodyżkę. Możemy wykonać kilka takich kuleczek, a następnie związać je w miejscu tych łodyżek cienkim drucikiem. Potem wokół takiego bukieciku okręcamy naciętą i poskręcaną w igiełki bibułę.  


Okręcamy bibułę luźno, dając tej bibule trochę oddechu. Nie naciągamy jej ścisło na nasz środek kwiatka. Dopiero palcami dociskamy bibułkę i okręcamy drucikiem florystycznym. Uzyskujemy lekkość kwiatka. Płatki dzięki temu, że są „rozstrzepane”  - nie są  mocno nakręcane wokół środka.


Okręcamy kwiatek drucikiem, ale tak, aby pozostawić kawałek na łodyżkę. Drucik, który pełni rolę łodyżki naszego kwiatka, okręcamy zielona bibułą i doklejamy wycięte z bibuły listki. Nawijając bibułę na drucik, kręcimy drucikiem, a nie bibułą.

 

 

Jak zrobić z bibuły astra

 

 

Zobacz też:

Róża z bibuły http://wiano.eu/article/2207

Kwiaty z bibuły http://wiano.eu/article/2184

Krokus z bibuły http://wiano.eu/article/1775

Zalipiańskie kwiaty http://wiano.eu/article/1109

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263