wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-07-18 Róża z bibuły

Jak zrobić różę z bibuły? Bardzo prosto. Wystarczy przygotować bibułę, np. czerwoną i zieloną, giętki drucik i szydełko. Technika jest bardzo prosta. Kwiatek wykona nawet starsze dziecko. Prezentowana technika jest stosowana na Kurpiach – w zagłębiu  kwiatów z bibuły. 

 

Umiejętność robienia kwiatów z papierowych posiada tutaj nawet dziecko.

 

Fot. Archiwum własne

Kosz z kwiatami z bibuły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Kurpiowskie w Ostrołęce organizuje co roku pokaz „Ginących Zawodów” w skansenie w Kadzidle – w sercu Kurpiowszczyzny. Tam w pięknym plenerze dawnego budownictwa ludowego, dzieci z różnych szkół uczą się tej sztuki ludowej. Bardzo chętnie uczestniczą w pokazach.

 

Twórczynie ludowe prezentują im bardzo proste metody wykonywania kwiatów z papieru. Zaczynają od nawijania zielonej bibułki na drucik – w ten sposób powstaje łodyżka.

 

Fot. Archiwum własne

1. Bukiety kwiatów z bibuły w tzw. świętym kącie

2. Kierec - girlanda z kwiatów z bibuły i słomek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sam kwiat róży robimy następująco: odcinamy kawałek (4-5 ) czerwonej bibuły, rozkładamy go i zwijamy brzeg w cienki rulonik. Gdy już jest gotowy, układamy pasek na stole. 

 

Następnie przykładamy dwa palce jednej ręki  (kciuk i wskazujący) do bibułki. Między palce wkładamy szydełko. Palcami przytrzymujemy bibułkę, a szydełkiem ściągamy ją lekko w bok. Powstaje taka nazwijmy to falbanka. Powtarzamy ten zabieg przez całą długość bibuły.

 

Fot. Archiwum własne

1. Róża z bibuły

2. Bukiet z róż bibułowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Następnie zwijamy bibułę, przymarszczając dolną cześć w palcach. Górną część pofałdowaną rozkładamy tak jak płatki roży.


Okręcamy kwiatek dłuższym drucikiem, aby się nie rozsypał.

 

Jednocześnie uzyskujemy łodyżkę. Kawałkiem zielonej bibuły okręcamy drucik (kręcimy drucikiem nawijając bibułę). Początek zielonej bibuły podklejamy lekko klejem.


W zależności od długości kawałka bibuły, otrzymujemy kwiat większy lub mniejszy.


Kurpianki przyozdabiają takimi kwiatami palmy wielkanocne. Robią też bukiety, wieńce, girlandy z takich pojedynczych kwiatów. Nie tylko róże, ale też inne kwiaty np. georginie wykonują z pasków bibuły.

 

Charakterystyczne dla tej metody jest ozdobne wykańczanie brzegów, zwijanie w rulonik i mocowane na druciku. Kwiatki robi się też z wyciętych płatków bibuły.

 

Jak zrobić różę

 

 

Zobacz też:

Kwiaty z bibuły http://wiano.eu/article/2184

Krokus z bibuły http://wiano.eu/article/1775

Zalipiańskie kwiaty http://wiano.eu/article/1109

Kwiaty z bibuły http://wiano.eu/article/1041

Bombka z bibuły http://wiano.eu/article/1981

Palmowa w Łysych - palmy kwiatów z bibuły http://wiano.eu/article/2127

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263