wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-04-07 Tulipan z bibuły

Aby robić piękne bukiety kwiatowe z bibuły, najpierw należy opanować wyrób bardzo prostych kwiatków. Proponujemy zrobić tulipana – takiego jak na warsztatach w skansenie w Chorzowie wykonywali uczestnicy zajęć. 

 

Fot. Archiwum własne

Tulipany z bibuły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wprawione bibułkarki tworzą dzieła, które zachwycają. Ale początkujący muszą się zadowolić prostymi kwiatkami. Dopiero gdy nabiorą wprawy, mogą pokusić się o wyroby coraz to piękniejsze.


Podczas zajęć były zaprezentowane dwie palemki duża i mała. Nie są one typowe dla Górnego Śląska, ale najważniejsze, że także i tutaj bibułkarstwo ma swoje tradycje.

 

Fot. Archiwum własne

Palemki wykonane przez śląskie bibułkarki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kwiatki ze Śląska mają swój charakter, co szczególnie widać po niezwykle urokliwej małej palemce z drobnymi kwiatuszkami. Aby taką zrobić potrzeba dużej wprawy.


Na początek naszej papieroplastyki zrobimy prostego w wykonaniu tulipana.

 

Wycinamy z bibuły kształt tulipanowych płatków. Przygotowujemy pręciki – odcinamy kawałek bibuły, nacinamy do połowy  szerokości paska, a następnie skręcamy palcami nacięcia.


Pręciki bierzemy do ręki, a wokół nich układamy płatki. Okręcamy koniec trzymany w dłoni mocno drucikiem, aby nam się nie rozsypał. 

 

Drucik pełni jednocześnie rolę łodyżki – okręcamy go zieloną bibułą. Tulipan ma podłużne liście. Możemy takie wyciąć z bibuły i dokleić je do naszej łodyżki.


Pierwszy kwiatek do naszego bukietu – gotowy.

 

 

Jak zrobić tulipana

 

 

Zobacz też:

Żonkil z bibuły

Kwiatek z bibuły

Krokus z bibuły

Łowickie kwiaty

Kwiaty z bibuły

Sztuka ludowa\kwiaty z bibuły

Muzea i skanseny\chorzów\górnośląski park etnograficzny


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263