wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-06-15 Kup Pan Grabie

Jak co roku na Rynku Kościuszki w Białymstoku podczas Jarmarku na Jana swoje wyroby wystawią twórcy z Podlasia i innych regionów Polski, także z Litwy i Białorusi.

 

Wśród nich są garncarze, kowale, tkaczki, plecionkarze, rzeźbiarze ze świątkami i rzeźbionymi drewnianymi ptaszkami a także wytwórcy beczek, sit, łyżek, szczotek, zabawek oraz grabi, kosisk, „kulek„ do kosisk.

 

Fot. Archiwum muzeum - W. Kowalczuk

Jarmark na Jana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Podlaskie w Białymstoku stara się przywracać tradycje świętojańskie. Tradycja jarmarków świętojańskich mocno podupadła  - pisano w Dzienniku Białostockim z 1935 r. Już po raz dwudziesty, Muzeum Podlaskie przypomina tamte zwyczaje.

 

Przed wojną Warszawa miała swój „Kercelak”, a Białystok – „Piaski”. Teraz białostockie jarmarki odbywają się pod hasłem „Kup Pan Grabie”. Nie przypadkiem zresztą wybrano taką nazwę.


Dawniej już w przeddzień wieczorem i w ciągu nocy zjeżdżali się włościanie z powiatu białostockiego i sąsiednich. Najwięcej zwożono wyrobów z drzewa, używanych w gospodarstwach domowych. Olbrzymie zapasy grabi cieszyły się największym zainteresowaniem.

 

Sprzedawano także wiele bron, drabek do wozów, naczyń: niecek, wiader, balii, stolnic, wałków, beczek i inne wyrobów bednarskich, uprzęży i wszelkiego rodzaju gospodarskiego żeliwa.

 

„Kup pan grabie…”.
„Kup pan chomonto, koń się ucieszy…”
„ Krysia, Marysia, za łożku bierysia, Barbara wczoraj nabrała, - tylko dzisiaj, tylko dzisiaj…”
„Amerykańska awtomata do wiązania krawata…”
 
– dawniej takimi rymowankami handlarze próbowali zachęcić do kupna uczestników jarmarków.

 

Na świętojańskich jarmarkach handlowano też produktami rolnymi i leśnymi, a nawet końmi i innymi zwierzętami gospodarskimi. Współcześnie na rynek w Białymstoku nie zwozi się zwierząt, ale swoje stoiska rozstawiają producenci produktów spożywczych z Polski i Litwy.

 

Można kupić miody, zioła, sery, wędliny, soki, kapustę kiszoną w głowach, pieczywo, ciasta, m.in. sękacze, mrowiska i makowce.

 

Jarmark odbędzie się 26 czerwca w godz. 9.00-15.00

 

 

Festiwal katarynek

 

 

O jarmarkowy nastrój zadbają kataryniarze ze Słowacji, Czech, Japonii i Polski, którzy przez trzy dni od 24 do 26 czerwca br. będą uczestniczyć w V Międzynarodowym Festiwalu Katarynek.

 

 

1. Shibaraku Asakusa, Tokio, Japonia

2. Ula Kłosiewicz, Bielsko-Biała

3. Piotr Bot, Warszawa

4. Włodzimierz Niewitecki, Jelenia Góra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Fot. W. Kowalczuk

2. Piotr Bot- fot. Michał Jasiulewicz

3. Piotr Bot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Festiwal Katarynek promuje tradycje kataryniarskie w Europie, którą zapoczątkował w 1 połowie XVIII budowniczy pierwszego instrumentu Barbari z Modeny.

 

W katarynce najważniejszy jest sposób zapisania melodii. Odtwarza się ją przez proste kręcenie korbą.

 

Zobacz też:

Jarmark na Jana

Grabie i katarynki

Jarmark na Jana

Muzea i skanseny\Białystok\muzeum podlaskie

Muzea i skanseny\Białystok\białostockie muzuem wsi


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263