wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-09-07 Wykopki w skansenie

Ponad 3100 osób uczestniczyło w tegorocznej edycji imprezy plenerowej „Wykopki w skansenie” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To prawdziwy rekord! Gdy w 2005r. organizowana była po raz pierwszy, sierpecki skansen odwiedziło 649 osób.

 

Jest to jedno z ciekawszych wydarzeń przygotowywanych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Fot. Archiwum muzeum - D.Krześniak

1. Koparka konna

2. Centryfuga - wirówka do śmietany


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas zwiedzania wystaw przygotowanych w zagrodach chłopskich, dworze ziemiańskim, galerii rzeźby i powozowni turyści poznawali zwyczaje i obrzędy ludności wiejskiej zamieszkującej teren północnego Mazowsza przed stu laty.

 

Ich uzupełnienie stanowiły pokazy jesiennych prac gospodarskich w chałupie i na polu oraz ludowego rzemiosła. Zwiedzający uczestniczyli w prezentacjach ręcznego tkania szmacianych chodników, łuskania fasoli i mechanicznego gręplowania wełny.

 

Poznawali narzędzia stosowane przy obróbce lnu a chętni mogli popracować przy jego młóceniu i rafowaniu.

 

W jednej z chałup ubijali kapustę przeznaczoną do kiszenia, natomiast odwiedzając chatę zielarki poznawali też właściwości ziół i roślin, które znaleźć można na łąkach i w lasach.

 

Uwaga uczestników skupiała się tego dnia jednak przede wszystkim na muzealnych polach. Pracowały na nich dawne kopaczki konne, pługi i brony.

 

Turyści chętnie też chwytali za motyki i kosze, by wspólnie zbierać wykopane ziemniaki, które później oczyszczano w sortowniku.

 

Każdy mógł także zabrać zebrane kartofle do domu lub upiec je w płonącym na polanie ognisko.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Sortownik do ziemniaków

2. Pieczenie ziemniaków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla szukających smaków jesieni ciekawą propozycję stanowiła możliwość degustacji ogórków i kapusty kiszonych według dawnych receptur, wyciskanego na miejscu soku z pomidorów, a także świeżego kompotu z
owoców drzew rosnących w muzealnych sadach.

 

Na wiejskim kiermaszu turyści mogli zakupić ekologiczne warzywa i owoce uprawiane w skansenie, a także gołębie, kury, kaczki i króliki.

 

Dla najmłodszych przygotowano szereg warsztatów i pokazów z ich udziałem, dzięki którym poprzez zabawę poznawały tradycje oraz zwyczaje ludowe.

 

W izbie lekcyjnej z lat 20-tych XX wieku dzieci wykonywały ludowe wycinanki i ozdoby ze słomy oraz bibuły.

 

Garncarz pokazywał im co można wyczarować z kawałka gliny.

 

Wraz z gospodyniami ubijały masło w kierzance i wirowały śmietanę w centryfudze.

 

W jednej ze stodół szukały odpowiedzi na pytanie „Jak to ze zbożem było?”, młócąc, odwiewając i mieląc żyto dawnymi narzędziami oraz maszynami.

 

O godzinie 14.00, w intencji rolników i obfitych plonów  została odprawiona uroczysta msza święta.

 

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy przygotowali inscenizacje ukazujące życie wspólnoty wiejskiej. W strojach chłopstwa, cygan, dziadów proszalnych czy szlachciców sprawiali wrażenie jakby żywcem przeniesionych z kart powieści Reymonta, dodając ekspozycji skansenu kolorytu.


Na scenie amfiteatru Zespół Pieśni i Tańca TRAMBLANKA z Opoczna zaprezentował widzom bogaty program artystyczny, w którym znalazły się tańce opoczyńskie, krakowskie i pochodzące z Beskidu Żywieckiego.

 

Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca wykonała największe hity muzyki popularnej i filmowej. Z wielkim entuzjazmem spotkał się również pełen młodzieńczej werwy taneczny występ towarzyszących muzykom mażonetek.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krzesniak

1. Warzywa ze skansenowskich pól

2. Orkiestra Dęta OSP z Sierpca


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tej jesieni w skansenie nikt nie będzie mógł narzekać na nudę. Ekspozycja skansenu kryje wiele niespodzianek, które warto odkrywać i odnajdywać w niej inspirację. Już na początku listopada odbędzie się kolejna edycja konkursu plastycznego „Jesienny pejzaż wsi. Ochrona ekspozycji przyrodniczej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

 

Podczas warsztatów andrzejkowych salami edukacyjnymi zawładnie natomiast magia.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Kopanie ziemniaków

Wykopki w Radomskiem

Okrężne po wykopkach

Zwyczaje i obrzędy\życie codzienne\zajęcia gospodarskie\wykopki

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

 


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263