wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-09-29 Lubuskie winobranie

„Lubuskie winobranie w skansenie” w Ochli koło Zielonej Góry to święto plonów i prezentacja tradycji związanych z winobraniem. Impreza plenerowa pod tym tytułem odbędzie się w niedzielę 2 października.


"Lubuskie winobranie" jest doskonałą okazją do skosztowania wina z lokalnych winnic. W programie imprezy m. in. pokaz tłoczenia winogron, degustacja soku winnego i młodego wina, nastawianie win.

 

Imprezę otworzy korowód winobraniowy.

 

Fot. Archiwum muzeum

Winobranie w skansenie w Ochli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polacy przybyli na lubuską ziemię po II wojnie światowej  kontynuowali tradycje winiarskie zapoczątkowane na tych terenach przez ludność niemiecką.

 

Część przybyłych do miasta przesiedleńców znała także polskie winobrania, które odbywały się na Kresach Wschodnich Zaleszczykach. Niestety PRL nie sprzyjał rozwojowi winiarstwa, ale tradycja odrodziła się 15 lat temu. Znowu zaczęto sadzić winorośl, a winiarze i miłośnicy wina zaczęli się zrzeszać w stowarzyszeniach.

 

Zatem powrócił do Zielonej Góry zawód winogrodnika. Powstają nowe winnice, a plantatorzy walczą o możliwości zbytu produkowanego lokalnego wina.

Do największych lubuskich winnic należą m.in.:


1. Winnica Stara Winna Góra w Górzykowie. Obecnie liczy 3,5 ha i jest największą lubuską plantacją winorośli.


2. Winnica Kinga znajduje się w położonej kilometr od Nowej Soli miejscowości Stara Wieś. Wino z tej winnicy zostało uznane za produkt tradycyjny.


3. Winnica na Leśnej Polanie znajduje się w malowniczo położonej wsi Proczki. W gospodarstwie jest prowadzona również szkółka, w której jest uprawianych 20 odmian winorośli.

 

Zobacz też:

Winiarstwo Kresów

Potrawy lubuskie

Lubuskie smaki

Sołtys gotuje

Muzea i skanseny\ochla\muzeum etnograficzne


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263