Pobierz MP3
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-08-22 Potrawy lubuskie
Kulinarny dorobek swojego regionu zaprezentują mieszkańcy Lubuskiego na imprezie plenerowej „Dobre, smaczne, bo Lubuskie”. Na smak tego regionu złożyło się wiele tradycji – od Bukowiny Rumuńskiej, przez Kresy Wschodnie, Karpaty i Polskę centralną.
W plenerze skansenu najlepsze wiktuały będą serwować gospodynie, rodzinni wytwórcy, winiarze, miodziarze i piwowarzy. Impreza odbędzie się 26 sierpnia w Muzeum Etnograficznym w Ochli.
Fot. Archiwum muzeum w Ochli
Degustacja podczas imprezy Lubuskie smaki
Obecność zapowiadają także myśliwi. Na stołach pojawi się rosół z bażanta, comber jeleni w grzybach, dwa rodzaje gulaszu łowczego, bigos myśliwski z wkładką w postaci kiełbasy z dziczyzny, pieczone dziki a także duża ilość wędlin z dziczyzny podawana w postaci koreczków, tartinek z ogórkiem i sałatą. Każdy posiłek zasygnalizują myśliwskie rogi.
W tegoroczną edycję imprezy włączono także XII edycję konkursu ”Nasze kulinarne dziedzictwo-Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną.
Fot. Archiwum muzeum w Ochli
Degustacja podczas imprezy Lubuskie smaki
Biorący udział w konkursie przygotują swoje prezentacje w jednym z obiektów Zagrody Kamiennej. Konkurs przez wiele lat wypromował paskę z Bukowiny, piwo wschowskie, wino gronowe z lubuskich winnic, kapustę kiszoną nadnotecką, miód z doliny Noteci, schab słubicki z Lubiechni, jarzębiak na winiaku, i chleb starowiejski.
Fot. Archiwum muzeum w Ochli
Przygotowanie potraw lubuskich
Na scenie wystąpią kapele grające muzykę ludową i rozrywkową.
Będzie można posłuchać Fajnej ferajny z Wiechlic k/Szprotawy, bębniarzy z Tupotu Białych Mew, Wrzosu z Siecieborzyc, Sobinian z Sobina, chóru męskiego CORD z Pilawy Dolnej oraz koncertu myśliwskiego w wykonaniu Nemrodów z gospody.
Na skansenowskiej łące obozem rozłoży się średniowieczne Bractwo Ziemi Głogowskiej oraz grupa Cives Glogoviae.
***
Oto wypromowane lubuskie specjały:
Kapusta kiszona nadnotecka
Odmiana kapusty białej „Kamienna głowa” jest uprawiana w tym regionie od 40 lat. Gleby potorfowe jak i mikroklimat Doliny Noteci nadają kapuście kwaszonej nadnoteckiej niepowtarzalne walory smakowe.
Fot. Archiwum - D. Krześniak skansen w Sierpcu
Pokaz kiszenia kapusty
Poszatkowaną kapustę układa się w beczkach drewnianych przesypując ją sola kamienną i ugniatając specjalnie do tego przygotowaną pałką z drewna. Bywało dawniej, że do beczki wchodził domownik i bosymi stopami ugniatał kapustę.
Schab słubicki z Lubiechni
Receptura przywieziona z Kresów Wschodnich.
Sposób przygotowania schabu jest pracochłonny. Kawałek schabu należy zamarynować. Bardzo ważne jest rozdrobnienie i posiekanie przypraw: czosnku, majeranku, pieprzu przed rozpoczęciem marynowania.
Schab wędzi się w zimnym dymie z drewna starych odmian jabłoni lub śliwy.
Chleb starowiejski
Pieczono go z grubo mielonej mąki pszennej, żytniej, jęczmiennej, owsianej a nawet z kukurydzianej. Do mąki dodawano różne tzw. przymieszki: ugotowane i przetarte ziemniaki, mąkę z grochu, fasoli, soczewicy a nawet kapusty, cebuli czy otrąb i plew.
Fot. Archiwum muzeum w Ochli
Chleb staropolski
Ciasto wyrabiano w dzieżach. Dzieży nigdy nie myto, a jedynie wyskrobywano z niej ciasto, pozotawiając na dnie i przy ściankach tyle, aby było zaczynem do przyszłego zakwasu.
Wyrabianie ciasta trwało dwa dni. Pierwszego dnia przygotowywano rozczyn, który pozostawiano na całą noc, by kisł. Gdy było już gotowe pozostawiano je do rośnięcia na pół dnia.
W tym czasie rozpalano piec. Ogień przygarniano w piekarniku za pomocą długiego kija zwanego ożogiem, popół uzuwano zaś kosiorem składającym się z drążka i pionowej deseczki.
Do gruntownego oczyszczenia pieca używano pomiotła, tj. wiechcia ze słomy, szmat lub gałęzi sosnowych osadzonego na długim drążku.
Zobacz też:
Pieczenie chleba http://wiano.eu/article/1764
Lubuskie smaki http://wiano.eu/article/1168
Kiszenie kapusty http://wiano.eu/article/1259
Kiszenie kapusty http://wiano.eu/article/219
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )