wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-10-24 Andrzejki w Sierpcu

Andrzejki od wielu lat są postrzegane jako czas magii i czarów. To jedyny taki moment w roku, wprost idealny do przepowiadania przyszłości. Można wierzyć lub nie, ale wielu z nas jest przekonanych o tym, że andrzejkowe wróżby orzekają o losie i mają wielką szansę na spełnienie.


Dlaczego właściwie Andrzejki? Święty Andrzej jest uznawany za patrona dziewcząt chcących zmienić stan cywilny. Miał on pomóc pannom w przewidywaniu przyszłości - szczególnie wówczas, gdy chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; a także poznać imię i charakter przyszłego małżonka.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Lanie wosku

2. Wróżenie imion przyszłych mężów

3. Wróżenie imion przyszłyvh mężów i żon

4. Wróżenie z pestek jabłka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Andrzejki to innymi słowy wieczór wróżb odprawianych przez dziewczęta w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada.

 

Jednak to głównie dziewczętom zależało na poznaniu matrymonialnej przyszłości, w związku z czym Katarzynki z czasem uległy zapomnieniu, ustępując miejsca Andrzejkom, które przetrwały do dziś. 

 

Wraz z upływem czasu wspomniane obrzędy zostały scalone i noszą wspólną nazwę: Andrzejki. Obecnie jest to przede wszystkim doskonała okazja do spotkań w gronie przyjaciół i wspólnej zabawy w przewidywanie przyszłości.

 

Listopadowe wieczory są długie, zatem z pewnością  wróżbom, przesądom i zaklęciom nie będzie końca.


Taka zabawa; przepełniona atmosferą magii i czarów jest też możliwa w gronie dzieci i młodzieży szkolnej, bowiem specjalnie dla nich Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało ofertę andrzejkową.

 

Zajęcia organizowane są zarówno w skansenie, jak i ratuszu. Rozpoczyna je gawęda wprowadzająca w tajemniczą atmosferę wróżb i przepowiedni.

 

Opowieść rozwieje wątpliwości dotyczące tradycji powstania Andrzejek i Katarzynek, a także przytoczy przykłady dawniej praktykowanych wróżb, które dziś odeszły w zapomnienie.

 

Następnie uczestnicy będą wspólnie bawić się w andrzejkowe wróżby, wśród których prym wiedzie lanie wosku. Nie zabraknie też wróżby polegającej na liczeniu grochu oraz wróżenia z pestek jabłka, czy butów. Każdy będzie mógł też przekonać się, jaka czeka go przyszłość zawodowa: czy będzie lekarzem, nauczycielem, aktorem a może pisarzem?

 

Można skorzystać z udziału w Andrzejkach, albo z programu rozszerzonego o zwiedzanie wystawy „Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu".

 

Ekspozycja prezentuje kilkaset eksponatów reprezentatywnych dla bogatego dorobku artystycznego Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Naczynia, które znalazły się na wystawie łączą w sobie unikatowe wzornictwo z perfekcyjnym wykonaniem i funkcjonalnością.


Natomiast trzeci program „Andrzejki w skansenie” poza gawędą i zabawą we wróżby, dodatkowo obejmuje także zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowych obiektów na terenie skansenu.

 

Aktualnie we wnętrzach sprzed ponad stu laty  jest prezentowana wystawa "Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych". Ekspozycja jest doskonałą okazją do poznania prac i obowiązków wykonywanych przez ludność wiejską i sprzętów używanych w dawnych czasach.

 

Suszenie ziół, łuskanie fasoli, pranie i maglowanie odzieży czy wypiek chleba – to tylko nieliczne elementy ekspozycji, składające się na tę wystawę.


Oferta andrzejkowa jest realizowana od 2 do 30 listopada.
Rezerwacje: Skansen: tel. 24 275 28 83, wew. 36 lub 37; e-mail: rezerwacje@mwmskansen.pl
Ratusz: tel. 24 275 28 26, e-mail: ratusz@mwmskansen.pl

 

Agnieszka Jezierska- Chalicka

Zobacz też:

Andrzejkowe wróżby

Zwyczaj Katarzynki

Zwyczaje i obrzędy\zalotne

Zaoty i miłosne igraszki Sołtysa

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263