wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-11-30 Zima w skansenie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozpisało program „Zima w skansenie” na grudzień, styczeń i luty. Być może w którymś z tych miesięcy sypnie śniegiem i będziecie mogli wybrać się na kulig. Niegdyś była to największa rozrywka karnawałowa.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Kulig w skansenie w Sierpcu

2. Zima w skansenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W każdym domu na gości, przybywających na saniach, ciągnionych przez konie, czekała uczta. Spiżarki i piwniczki musiały być dobrze zaopatrzone. Gdy goście się najedli, napili i wytańczyli, na okrzyk wodzireja: Kulig, Kulig ruszali przy dźwiękach muzyki i głośnym dzwonieniu janczarów do kolejnego domostwa.

 

Goście zabierali ze sobą część domowników, zatem grupa uczestnicząca w kuligu szybko przyrastała. Namiastkę tej zabawy można mieć w skansenie w Sierpcu. Jeśli śniegu zabraknie można wyruszyć na przejażdżkę wozem.


Muzeum proponuje w ramach programu „Zima w skansenie” różnorodne atrakcje. Tradycyjnie nie zabraknie zwiedzania wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem, prezentowanej w zabytkowych obiektach na terenie skansenu.

 

Ekspozycja przybliży dawne zwyczaje związane z Adwentem oraz świętowaniem Narodzenia Pańskiego. Zwiedzający przeniosą się nawet sto lat wstecz, by ujrzeć przygotowywania do świąt i celebrowanie ich przez naszych przodków.

 

Tematykę świąteczną podejmuje także prezentacja multimedialna, która szczegółowo przestawia bogatą obrzędowość Świąt Bożego Narodzenia.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Wyrób kolorowych jeżyków

2. Wyrób światów z opłatka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty plastyczne będą doskonałą okazją do własnoręcznego stworzenia tradycyjnej ozdoby choinkowej lub karty świątecznej.

 

W ramach zajęć uczestnicy podejmą się wykonania bibułkowych bombek, kolorowych jeżyków, subtelnych aniołków i wielu innych ozdób świątecznych.

 

Podczas  zajęć prowadzonych przez instruktorów muzealnych każdy będzie mógł poznać niekonwencjonalne techniki wykonywania choinkowych ozdób.

 

Program „Zima w skansenie”  jest adresowany do grup liczących od 15 do 45 osób.

 

Zobacz też:

Kulig zapustny

Stare sanie

Bombka z bibuły

Zabawki na choinkę

Ozdoba na choinkę

Mikołaj na choinkę

Bombka z orzecha

Malowanie bombek

Ozdoby świąteczne

Zwyczaje i obrzedy\bożonarodzeniowe

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263