wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-12-10 Zabawki na choinkę

Moment przygotowania zabawek choinkowych przypadał na okres Adwentu. Podczas długich zimowych wieczorów rodziny gromadziły się przy stołach, aby wspólnie wycinać papierowe aniołki, koszyczki, pawie oczka, które w dzień Wigilii miały zawisnąć na choince.

 

Fot. Archiwum Muzeum Wsi Radomskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Polsce zwyczaj ustawiania w domach przystrojonego drzewka sięga XIX wieku. Początkowo na gałązkach świerków, jodeł i sosen wieszano jabłka, orzechy, pierniki.  Z czasem zaczęły pojawiać się na choinkach ręcznie wykonywane ozdoby z papieru, bibuły, słomy i wstążek.


Muzeum Etnograficzne, wpisując się w tą adwentową tradycję, zaprasza w sobotę 13 grudnia na warsztaty wykonywania  ozdób choinkowych i drobnych upominków świątecznych.

 

Fot. Archiwum muzeum w Sierpcu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnikom muzeum proponuje tworzenie: jeżyków z kolorowej bibułki, łańcuchów ze słomy, koszyczków, wisiorków, pawich oczek z glansowanego papieru, ptaszków, dzwonków a także ozdobnych „światów” z białego opłatka oraz dekoracji z pszczelej węzy.

 

Poznane na warsztatach sposoby wyrobu ozdób i upominków mogą stać się inspiracją dla rodzinnych spotkań w czasie Adwentu. 


Joanna Sójka-Tomczyk

 

Zobacz też:

Ozdoba na choinkę

Mikołaj na choinkę

Bombka z orzecha

Malowanie bombek

Ozdoby świąteczne

Historia choinki

Stroiki świąteczne

Ozdoby choinkowe

Symbole choinki


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263