Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2017-03-04 Polscy emigranci
„Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku” – to tytuł wystawy w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Będzie ją można zobaczyć do końca maja. Prezentowana w budynku Arsenału ekspozycja przedstawia losy polskich emigrantów, którzy u schyłku XIX wieku wyruszyli do USA i Brazylii w poszukiwaniu lepszego jutra.
Dzieje polskiego wychodźstwa są osnute na kanwie listów, które odnalezione zostały w roku 1941 przez historyka Witolda Kulę.
Fot. Archiwum muzeum
Listy emigrantów
Działania carskiej cenzury sprawiły, że z różnych względów nigdy nie trafiły one do swych adresatów i dotychczas składowane w archiwalnych skrzyniach zostały skazane niejako na zapomnienie.
Listy były rekwirowane, ponieważ wychwalały Amerykę, w porównaniu z – jak pisano - +ruskim krajem śmierdzącym+. Zachęcały do wyjazdów, w kopertach przesyłano pieniądze, bilety na statki, a władze carskie walczyły wtedy z nielegalną, coraz bardziej masową migracją za ocean.
Listy opowiadają o tęsknocie za krajem, codziennym życiu, o różnicach kulturowych, chorobach czy o amerykańskim jedzeniu.
Dziewiętnastowieczni Polacy pisali: Kochane rodzice, smutno mi jest i przykro, żem się tak od was oddalył w daleky świat). Dzielili się trudami życia w Ameryce: Wy wszyscy myślicie, że w Ameryce to same gotowe gołąbki przyjdą do gąbki. Toć ja tu pieniędzy na drodze nie zgarniam, tylko muszę na nie pracować, ale równocześnie nie żałowali podjętej decyzji: Zaprawdę, rodzice drogie, wam powiadam, gdy mi sie spomni ta krajowa praca i bida, to mi skura zadrży, bo bez tyle lat pracowałem i żona moja i zawsze bida była i lycho się zjadło, a tu człowiek dobrze żyje i jeszcze pieniądz może odłożyć.
Jeszcze w czasie okupacji Witold Kula w ramach tajnych kompletów rozpoczął wraz ze swymi studentami naukowe opracowywanie zbioru liczącego wówczas kilka tysięcy egzemplarzy, dzięki czemu wojenną zawieruchę przetrwało kilkaset z nich pochodzących z lat 1890-91.
Z ocalałej kolekcji, znajdującej się obecnie w posiadaniu Archiwum Państwowego Miasta Stołecznego Warszawy, na wystawie będzie można zobaczyć wybór około 30 listów.
Fragmenty korespondencji są zaprezentowane w szczególny sposób. Znajdują się w szufladach specjalnie przygotowanych boksów, dzięki którym zwiedzający mogą w skupieniu przeczytać listy, a także obejrzeć unikatowe fotografie z archiwów amerykańskich oraz ówczesne przedmioty codziennego użytku pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Wystawa prezentuje również materiały z Archiwum Kongresu Amerykańskiego związane z podróżą emigrantów za ocean, a także z początkami życia w nowym kraju.
Zobacz też:
Ziemiaństwo i inne - wspomnienia Sołtysa
Muzea i skanseny\toruń-muzeum etnograficzne
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )