wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-03-12 Święci na szkle

„Święci. Malarstwo na szkle Wojciecha Marchlewskiego", m.in. św. Gertruda, św. Dominik, św. Wawrzyniec są pokazani na wystawie Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z/s w Ochli. Kult świętych w polskiej kulturze ludowej odgrywał zawsze istotną rolę. 

 

Fot. Archiwum muzeum

1. św. Gertruda

2. św. Dominik

3. św. Wawrzyniec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Byli patronami ludzi, mieli nieść pomoc w trudach codziennego życia.
Święci sprawowali patronat nad określonymi grupami zawodowymi, różnego rodzaju zajęciami gospodarczymi. Byli patronami poszczególnych dni, łączono ich ze zjawiskami astronomicznymi.

 

Powszechnie uważano, że święci pełnili rolę pośredników między Bogiem a ludźmi. Święci mieli pomagać także znosić trudy dnia codziennego.

 

Wierzono, że modlitwa do konkretnego świętego miała pomóc w uśmierzeniu bólu, znalezieniu zguby, uchronić przed klęskami żywiołowymi, takimi jak powódź czy pożar, zabezpieczyć bydło przed chorobą.


Wojciech Marchlewski wniknął w istotę obrazu świętych w kulturze ludowej. Uproszczona forma postaci, symboliczne elementy, żywe kolory przenoszą nas w świat XIX-wiecznej wsi zanurzonej w coraz bardziej egzotycznej dla nas sensualności.


Wojciech Marchlewski, etnograf, członek Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa. Swoją działalność artystyczną rozpoczął od drzeworytu wykorzystując tradycyjne techniki rycia i odbijania.

 

Kontynuując prace nad tradycyjnymi formami sztuki ludowej XIX wieku w latach 80, rozpoczął studia dotyczące malarstwa na szkle. Po wielu latach wypracował własną technikę malowania nawiązującą do malarstwa na szkle północnej Polski XIX wieku.

 

Uczestniczył w zajęciach w pracowni Stanisława Tworzydło, gdzie doskonalił swoje umiejętności w malarstwie wodnym, bazującym na tradycyjnej technice malarstwa chińskiego.

 

W ostatnich latach zafascynował się średniowiecznym malarstwem bizantyjskim. Maluje według wzorów wczesnośredniowiecznego bizantyjskiego malarstwa zachowanego w Serbii i w Macedonii.

 

Zajmuje się też rzeźbą w drewnie i w glinie. Patrząc na jego dokonania w ostatnich 35 latach można powiedzieć, że jest artystą wszechstronnym.

 

W Szarnosiu na Kujawach  tworzy w pracowni mieszczącej się w budynku starej stacji kolejowej.


Wystawę można oglądać do 12 czerwca br.


Kuratorem wystawy jest Barbara Rybińska.


Damian Danak   

 

Zobacz też: 

Malarstwo Podhalańskiego

Obrazy Jachimiaka

Obrazy na szkle

Janosik na szkle

Malarstwo na szkle

Sztuka ludowa\malarstwo na szkle

Muzea i skanseny\ochla\muzeum etnograficzne 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263