wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-05-19 Noc Muzeów 2017

W Noc Muzeów (20 maja) w skansenie w Sierpcu w dziesięciu zagrodach chłopskich z końca XIX i początku XX w. będzie prezentowana wystawa Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych.

 

W izbach zostaną pokazane codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in.: wyrób chleba, twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Skansen w Noc Muzeów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dworze z Bojanowa można zapoznać się ze specyfiką życia mazowieckiej szlachty i wyposażeniem wnętrz mieszkalnych z połowy XIX i XX wieku.

 

Niedawno otwarta ekspozycja w dworze z Uniszek Zawadzkich prezentuje okres bezpośrednio po powstaniu styczniowym.

 

Zwiedzający ujrzą m.in. portrety bohaterów narodowych oraz pamiątki historyczne z II poł. XVIII i z XIX wieku.

 

Tymczasem ekspozycje stałe w galerii rzeźby i powozowni przybliżą twórczość ludową  rzeźbiarzy z okolic Sierpca a także dawne środki transportu i akcesoria podróżne.

 

Ponadto podczas Europejskiej Nocy Muzeów muzealna wieś tętnić będzie życiem jak za dawnych czasów. Swym codziennym zajęciom oddadzą się wiejscy rzemieślnicy: plecionkarz, szewc czy krawcowa.

 

W poszczególnych zagrodach będzie można spróbować sił przy praniu i maglowaniu odzieży, pomóc przy skręcaniu powrozów czy zobaczyć jak działa sieczkarnia napędzana kieratem.

 

W izbie szkolnej sprzed lat każdy będzie mógł zmierzyć się ze sztuką kaligrafii, a na podwórku przypomnieć sobie dawne gry i zabawy, takie jak toczenie obręczy czy chodzenie na szczudłach.

 

Kwiaty z bibuły? Firanki z papieru? Wykonanie ich to nic trudnego! A udowodnią to pokazy papieroplastyki w wykonaniu miejscowej twórczyni.


Tymczasem ratusz zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej będącej odzwierciedleniem interesującej i jakże barwnej kultury  Kurpiów. Ekspozycja KURPIE POLAND  przedstawia bogatą przyrodę i kulturę tego pięknego regionu Polski.

 

Jest zaproszeniem do świata wyjątkowo barwnego folkloru i ciekawej historii Kurpiów. Przybliża historię osadnictwa, faunę, florę, architekturę drewnianą, dawne budynki mieszkalne, zdobnictwo w drewnie, wnętrza chałup, obchody takich świąt jak Niedziela Palmowa czy Święto Bożego Ciała.

 

W ramach wystawy zostały zaprezentowane stroje ludowe charakterystyczne zarówno dla Puszczy Białej ,jak i Puszczy Zielonej.

 

Zwiedzający ujrzą wielobarwne tkaniny,  koronkowe serwetki, haftowane ręczniki płócienne i inne interesujące eksponaty. Ponadto będzie można  poznać instrumenty muzyczne, potrawy regionalne czy dowiedzieć się więcej o Weselu Kurpiowskim.


Program Nocy Muzeów w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu także obfituje w liczne  atrakcje.

 

Można zwiedzić ekspozycje stale: „Gabinet lekarza z małego miasteczka” oraz „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach”.

 

Dodatkowo w Muzeum można zobaczyć wystawę czasową „Za Wielkim Chińskim Murem”, która prezentuje wielowiekową kulturę Chin.

 

Ekspozycja pochodząca ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, zaaranżowana w bieżuńskim muzeum składa się z wyrobów ceramicznych, srebrnej biżuterii, latawców, wycinanek, strojów oraz fotogramów z bogatymi materiałami przedstawiającymi niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju chińskie krajobrazy.

 

Ekspozycje można będzie zwiedzać w godz. 14.00 – 22.00. Natomiast na godz. 17:30 zaplanowano koncert zespołu Silver Heads blues band.

 

Będzie to pierwszy koncert grupy na planowanej trasie koncertowej po Azji i Australii.

 

Z kolei o godz. 19:00 wystąpi gwiazda wieczoru "Kapela Czerniakowska".

 

Agnieszka Chalicka-Jezierska

 

Zobacz też:

Noc Muzeów 2016

Noc Muzeów 2015

Muzea i skanseny\sierpc-muzeum wsi mazowieckiej 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263