wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-05-12 Noc Muzeów w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do kolejnej edycji nocnego święta kultury, sztuki i nauki. Z okazji nadchodzącej Europejskiej Nocy Muzeów (14 maja) za  symboliczną złotówkę, w godz.: 10.00 – 21.00, będzie można zwiedzać wystawy prezentowane w skansenie, ratuszu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oraz korzystać z licznych atrakcji towarzyszących.


W skansenie w 10 zagrodach  chłopskich z końca XIX i początku XX w. oraz dworze ziemiańskim będzie prezentowana wystawa "Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych".

 

Fot. Archiwum muzeum D. Krześniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W poszczególnych izbach zostaną ukazane codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in.: suszenie ziół, wyrób i wypiek chleba, wyrób twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku.

 

Ekspozycje stałe w galerii rzeźby i powozowni przybliżą twórczość ludową  rzeźbiarzy z okolic Sierpca a także dawne środki transportu i akcesoria podróżne.

 

Podczas Nocy Muzeów wieś przełomu XIX i XX wieku będzie tętnić życiem jak za dawnych czasów. Będzie można między innymi ujrzeć wiejskich rzemieślników oddających się swym codziennym zajęciom: kowala, plecionkarza, szewca oraz krawcową.

 

Na terenie jednej z zagród będzie można spróbować sił przy praniu i maglowaniu odzieży, w innej – podziwiać przędzenie na kołowrotku.

 

W izbie szkolnej sprzed lat każdy będzie mógł zmierzyć się ze sztuką kaligrafii, a na podwórku przypomnieć sobie dawne gry i zabawy, takie jak toczenie obręczy czy chodzenie na szczudłach.

 

Kwiaty z bibuły? Firanki z papieru? Wykonanie ich to nic trudnego! A udowodnią to pokazy papieroplastyki prowadzone na terenie zagród.


Ratusz zaś zaprasza do zwiedzania wystaw będących odzwierciedleniem interesującej i jakże barwnej kultury  Węgier: „Puszta węgierski bezkres. W jak Węgry, W jak Wino, Codziennie nowe odkrycia”. Ekspozycje są zaproszeniem do wkroczenia w świat bogactwa przyrody oraz wyjątkowego folkloru i bogatej historii Węgier.

 

Fot. Archiwum muzeum

Ratusz w Sierpcu


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program Nocy Muzeów w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu także obfituje w liczne  atrakcje. Na pierwszy plan wysuwają się ekspozycje: „Gabinet lekarza z małego miasteczka” oraz „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach” oraz „Armenia na wyciągnięcie ręki” w fotografii ks. Stanisława Pindery.

 

Na godzinę 16.00 zaplanowano pokaz kręcenia torfu w wykonaniu Żuromińskiej Grupy Historycznej oraz  Bieżuńskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

 

Godzinę później odbędzie się pokaz specjalny fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Kochankowie z lasu” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.

 

O godzinie 18 zwiedzający będą mogli wysłuchać koncertu największych przebojów Tadeusza Nalepy w wykonaniu zespołu Silver Heads z Żuromina. A na godzinę 19.00 zaplanowano koncert Gwiazdy Wieczoru – Jana Pietrzaka.

 

Dodatkową atrakcją Europejskiej Nocy Muzeów będzie degustacja regionalnych produktów ufundowanych przez firmę Cedrob S.A. oraz Gabinet Weterynaryjny Henryk Grześkiewicz.


Wizyta w skansenie będzie także niepowtarzalną okazją do bliższego poznania nowoczesnego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego Hotel Skansen Conference&SPA w ramach odbywających się w tym dniu III Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Centrum kulturalno-rekreacyjne w muzeum w Sierpcu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt Budowy centrum kulturalno-rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

 

Obiekt oddano do użytku w październiku ubiegłego roku. Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wydarzenie cykliczne służące udostępnianiu publiczności zrealizowanych z funduszy unijnych przedsięwzięć i projektów.

 

W ramach  tegorocznych Dni Otwartych Hotel Skansen Conference&SPA przygotował liczne atrakcje. Restauracja A´la carte oraz Restauracja regionalna zaoferowały 20% zniżki na wszystkie serwowane dania.

 

Wspomniany rabat 20 % obejmie również grę w kręgle oraz korzystanie ze strefy basenów i SPA. Ale to nie wszystko! Hotel proponuje 20% zniżki na nocleg w dniu 14/15 maja 2016 r. po dokonaniu wcześniejszej  rezerwacji.

 

Muzyczny akcent Dni Otwartych, jakim będzie koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu, pozwoli ocenić publiczności walory estetyczne i techniczne nowej sali widowiskowo-koncertowej.

 

Koncert zaplanowano na godz. 16.00, a po nim na publiczność czeka niespodzianka. Choć wstęp na koncert będzie wolny, to  liczba miejsc na widowni - ograniczona.

 

Agnieszka Jezierska-Chalicka

 

Zobacz też:

Firanki z papieru

Wyplatanie koszyka

Skansen w Sierpcu

Dworek w Sierpcu

Nowe obiekty Sierpca

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263