wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-05-14 Noc Muzeów w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu włącza się w obchody Nocy Muzeów i w sobotę - 16 maja 2015 roku proponuje wstęp za symboliczną złotówkę do sierpeckiego skansenu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, zaś do ratusza - wstęp bezpłatny.


Skansen, ratusz i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu otworzą swe podwoje dla osób pragnących zobaczyć muzeum od zupełnie innej strony i w sposób niekonwencjonalny.

 

Fot. Archiwum muzeum

Architekci światła - projekt na Noc Muzeów


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obiekty na terenie skansenu będą otwarte, co pozwoli na zapoznanie się z wyposażeniem wnętrz mieszkalnych mazowieckich wsi.

 

Wystawa "Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych" przybliży dawne obowiązki gospodarzy oraz zwyczajowe czynności, jakim poświęcali czas.

 

W galerii rzeźby zwiedzający ujrzą kolekcję eksponatów zaklętych w drewnie, w powozowni - liczne pojazdy z kręgu transportu dworskiego, a wchodząc do dworu przeniosą się w świat eleganckich mebli, stylowych nakryć i wytwornych bibelotów.


Natomiast ratusz zachęca w tym dniu do zwiedzania wystawy pt. „Sierpc i ziemia sierpecka na przestrzeni wieków”, ukazującej dzieje osadnictwa na ziemi sierpeckiej – od najstarszych śladów po współczesność miasta, z uwzględnieniem zagadnień gospodarki i urbanistyki, z wyraźnym zaznaczeniem elementów życia codziennego.

 

Fot. Archiwum muzeum

Ratusz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach wystawy będzie można zapoznać się z widokami miasta na przestrzeni dziesięcioleci, zobaczyć przedmioty codziennego użytku, wyposażenie domów, numizmaty, militaria, przykładowe obozowisko paleolityczne, wyposażenie biura czy szkolnej ławki z połowy XX w.

 

W Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu będzie można zwiedzić wystawy: "Gabinet lekarza z małego miasteczka", "Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach", "Mołdawia - kraj znany i nieznany" oraz wnętrza mieszkalne z XIX wieku; sypialnię i salonik.


"Noc Muzeów" to impreza zainaugurowana w 1997 roku w Berlinie. Od samego początku istnienia zyskała szerokie grono zwolenników, co sprawiło, że rozprzestrzeniła się także na terytoria innych miasta Europy.

 

W Polsce aktualnie organizuje ją kilkadziesiąt miast i kilka tysięcy instytucji muzealnych.


Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Fotografie od szewca

Kartki wielkanocne

Reymontowska majówka

Wesele Boryny

Wydarzenia w Sierpcu


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263