wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-05-07 Wesele Boryny

W tym roku mija 90 lat od śmierci Władysława Reymonta. Z tej to okazji sierpeckie muzeum zorganizowało „Reymontowską majówkę”. Na scenie wystąpił Amatorski Zespół im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich, który zaprezentował słynne już widowisko "Wesele Boryny". 

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lipczanie zobowiązani tradycją oraz narodowym znaczeniem „Chłopów”  już od 80 lat prezentują widowisko „Wesele Boryny” . Jest ono jednym z najstarszych widowisk w Polsce.


Widowisko składa się z trzech części: wyjście do ślubu, po ślubie i oczepiny. Śpiewane są tam przyśpiewki o różnej tematyce: komentują ożenek Jagny z Boryną , są rady i przestrogi dla przyszłej żony i męża oraz pożegnanie młodej z matką i domem rodzinnym. 

 
Zespół powstał w 1932 r. jako hołd i podziękowanie mieszkańców Lipiec dla Władysława Reymonta – autora powieści Chłopi, nagrodzonej literacką Nagrodą Nobla.

 

Zespół jest jednym z najstarszych amatorskich zespołów ludowych, działających w Polsce. 

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Początkowo przyjął on nazwę „Wesele Boryny”. To tytuł pierwszego programu artystycznego, którego premiera odbyła się 24 września 1933 r. Spektakl ten obejrzało wówczas ponad 3 tys. widzów – mieszkańców Lipiec i okolicznych wsi.


W 1935 r. – w 10.rocznicę śmierci Reymonta – zespół wystawił „Wesele Boryny” w Domu Sejmikowym w Skierniewicach. Koncert ten na żywo transmitowała Rozgłośnia Polskiego Radia dla słuchaczy w kraju i Polonii.

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ciągu 80-letniej działalności zespół prezentował widowisko ponad 600 razy na scenach krajowych i zagranicznych. Śpiewało i tańczyło w nim ponad 400 osób, w tym przeważnie wielopokoleniowe rodziny z Lipiec i okolicznych wsi.


W swoim repertuarze Zespół posiada dwa programy artystyczne oparte na motywach powieści „Chłopi” –  najbardziej znany – wspomniany powyżej pt. „Wesele Boryny” oraz „Pierzawkę”, a także wiązankę pieśni i tańców pt. „Suita łowicka”, program obrzędowy pt. „Wianki” oraz program ludowy regionu krakowskiego.

 

"Wesele Boryny"

 

 

Zobacz też:
Wesele łowickie

Wesele mazurskie

Wesele biskupiańskie

Wesele kurpiowskie

Wesele sieradzkie

Oczepiny na Podlasiu

Tradycja weselna

Przyśpiewki weselne

Tradycja weselna

Wesele kurpiowski

Wesele na Kurpiach

Zwyczaje i obrzędy weselne

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263