wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-05-14 Fotografie od szewca

W Noc Muzeów (16 maja) pojawią się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu liczne postaci, sytuacje i scenki nawiązujące do treści starych fotografii. Zwiedzający będą mogli dotknąć świata retro mając okazję do sfotografowania się z rekwizytami, w przebraniach, w pozach i sytuacjach podobnych do tych uwiecznionych przez wiejskiego fotografa.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomysł spędzenia na retro Nocy Muzeów zrodził się z tematu nowo otwartej wystawy: Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach.

 

Ekspozycja prezentuje działalność fotograficzną Roberta Pokory – z zawodu szewca, z zamiłowania fotografa.

 

Rzemieślnik na szklanych negatywach utrwalił świat mieszkańców wsi okresu międzywojnia oraz pierwszych lat po 2. wojnie światowej.

 

Fot. Archiwum muzeum - Kuba Kopczyński

Fragment wystawy "Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach"

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki jego fotografiom zostaną przypomniani mieszkańcy miejscowości Sucha i innych wsi w Borach Tucholskich, ówczesna moda, wydarzenia społeczne, kulturalne i historyczne.

 

Kuratorką wystawy jest Magdalena Ziółkowska-Mówka.


Przedwojenny klimat rodzinnych i towarzyskich spotkań zapewni Kapela Heńka Melodysty grająca i śpiewająca szlagiery z tamtych lat, przy których będzie można ruszyć do walczyka czy tanga.

 

Muzealnicy przygotowali różne stanowiska, na których m.in. będzie można pograć w gry naszych pradziadków, wygrać nagrody w quizie nt. przedwojennych gwiazd polskiego filmu przygotowanym przez „Koło Miłośniczek Kinematografu”, sfotografować się w atelier wiejskiego fotografa.

 

Pojawi się także początkujący Fotograf wędrowny oferujący nietypowe wizerunki, Majsterkowicz-zegarmistrz zaprezentuje swój warsztat reperowania starych czasomierzy, przypomniana zostanie też postać Władysława Jagiełły, przedwojennego etnografa – badacza kultury ludowej Borów Tucholskich, także fotografa i autora książki o tradycyjnym rybołówstwie tego bliskiego nam regionu.

 

Na „wiejskim podwórku” dzieci będą mogły nauczyć się dawnych zabaw z tańcem i ze śpiewem, pobawić się kopiami tradycyjnych zabawek, a w „Galerii pod płotem” wziąć udział w działaniach plastycznych.

 

Wędrując po zakamarkach Parku Etnograficznego będzie można natknąć się także na różnych innych przybyszów z przeszłości: Parę Ślubną, Nietypową Cygankę, Wesołego Cyklistę, Matkę z wózkiem, Ciotkę z albumem rodzinnym, Kuzynkę z mandoliną i wiele innych postaci jak ze starej fotografii i samemu to wszystko sfotografować!


Dodatkową atrakcją towarzyszącą muzealnej nocy będzie Noc Sów, na którą zapraszają wolontariusze i działacze związani z portalem Ptaki Polskie.

 

Ta akcja edukacyjna jest skierowana do wszystkich, których interesuje życie i rola w kulturze tych niezwykłych nocnych ptaków. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej (ok. 1 h) i zakończy się spacerem po skansenie połączonym z nauką wabienia sów.

 

Oprócz uczestnictwa w programie przygotowanym w Parku Etnograficznym w tych samych będzie można zwiedzać niezwykle atrakcyjną wystawę Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich.

 

Zobacz też:
Majątek w Nawrze

Kresy - Jan Bułhak

Wieś słowińska

Zofia Rydet

Kresy Poddębskiego

Siano Wołkowa

Sztuka ludowa\fotografie

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263