Pobierz MP3
- Starej babie młodego się zachciało
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2015-05-14 Fotografie od szewca
W Noc Muzeów (16 maja) pojawią się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu liczne postaci, sytuacje i scenki nawiązujące do treści starych fotografii. Zwiedzający będą mogli dotknąć świata retro mając okazję do sfotografowania się z rekwizytami, w przebraniach, w pozach i sytuacjach podobnych do tych uwiecznionych przez wiejskiego fotografa.
Fot. Archiwum muzeum
Pomysł spędzenia na retro Nocy Muzeów zrodził się z tematu nowo otwartej wystawy: Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach.
Ekspozycja prezentuje działalność fotograficzną Roberta Pokory – z zawodu szewca, z zamiłowania fotografa.
Rzemieślnik na szklanych negatywach utrwalił świat mieszkańców wsi okresu międzywojnia oraz pierwszych lat po 2. wojnie światowej.
Fot. Archiwum muzeum - Kuba Kopczyński
Fragment wystawy "Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach"
Dzięki jego fotografiom zostaną przypomniani mieszkańcy miejscowości Sucha i innych wsi w Borach Tucholskich, ówczesna moda, wydarzenia społeczne, kulturalne i historyczne.
Kuratorką wystawy jest Magdalena Ziółkowska-Mówka.
Przedwojenny klimat rodzinnych i towarzyskich spotkań zapewni Kapela Heńka Melodysty grająca i śpiewająca szlagiery z tamtych lat, przy których będzie można ruszyć do walczyka czy tanga.
Muzealnicy przygotowali różne stanowiska, na których m.in. będzie można pograć w gry naszych pradziadków, wygrać nagrody w quizie nt. przedwojennych gwiazd polskiego filmu przygotowanym przez „Koło Miłośniczek Kinematografu”, sfotografować się w atelier wiejskiego fotografa.
Pojawi się także początkujący Fotograf wędrowny oferujący nietypowe wizerunki, Majsterkowicz-zegarmistrz zaprezentuje swój warsztat reperowania starych czasomierzy, przypomniana zostanie też postać Władysława Jagiełły, przedwojennego etnografa – badacza kultury ludowej Borów Tucholskich, także fotografa i autora książki o tradycyjnym rybołówstwie tego bliskiego nam regionu.
Na „wiejskim podwórku” dzieci będą mogły nauczyć się dawnych zabaw z tańcem i ze śpiewem, pobawić się kopiami tradycyjnych zabawek, a w „Galerii pod płotem” wziąć udział w działaniach plastycznych.
Wędrując po zakamarkach Parku Etnograficznego będzie można natknąć się także na różnych innych przybyszów z przeszłości: Parę Ślubną, Nietypową Cygankę, Wesołego Cyklistę, Matkę z wózkiem, Ciotkę z albumem rodzinnym, Kuzynkę z mandoliną i wiele innych postaci jak ze starej fotografii i samemu to wszystko sfotografować!
Dodatkową atrakcją towarzyszącą muzealnej nocy będzie Noc Sów, na którą zapraszają wolontariusze i działacze związani z portalem Ptaki Polskie.
Ta akcja edukacyjna jest skierowana do wszystkich, których interesuje życie i rola w kulturze tych niezwykłych nocnych ptaków. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej (ok. 1 h) i zakończy się spacerem po skansenie połączonym z nauką wabienia sów.
Oprócz uczestnictwa w programie przygotowanym w Parku Etnograficznym w tych samych będzie można zwiedzać niezwykle atrakcyjną wystawę Mecenas i artyści. Kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich.
Zobacz też:
Majątek w Nawrze
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )