wiano.eu
YouTubeFacebook

2018-03-13 Powitanie wiosny

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje 21 marca imprezę plenerową „Powitanie wiosny w skansenie”. Najważniejszymi rekwizytami związanymi ze zwyczajami wypędzenia zimy i powitania wiosny były kukła zwana Marzanną, Moreną, bądź Śmiercichą oraz Gaik Zielony.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

Marzanny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czwartą niedzielę wielkopostną, określaną jako Biała lub Czarna młodzież wiejska wykonywała ze słomy postać kobiecą, na którą nakładano strój druhny – białą sukienkę, gorsecik, fartuszek, wianek dziewczęcy i wstążki w warkoczach. Barwa jej szaty symbolizowała zimno, mróz i śmierć.

 

Maszkarę wynosili następnie o zmroku za wieś, śpiewając przy tym okolicznościowe pieśni. Po drodze musiała się ona „pokłonić” każdemu domostwu, zabierając z niego wszelkie strapienia i choroby.

 

Poza zabudowaniami podpalali ją i wrzucali w nurt rzeki. Potem musieli oddalić się jak najszybciej z miejsca symbolicznej egzekucji, pod żadnym pozorem nie oglądając się za siebie, by nie sprowadzić na siebie żadnego nieszczęścia.

 

Natura nie znosi pustki. Na miejsce wypędzonych chłodów należało sprowadzić wiosenne ciepło. Następnego dnia więc wnosili między obejścia zieloną, przystrojoną barwnymi wstążkami gałąź sosnową, nazywaną Latkiem lub Gaikiem.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

1. Chodzenie z Gaikiem

2. Zwiedzanie wystawy Wielkanocnej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jej kolory oznaczały odradzające się życie i radość płynącą z powrotu ciepłych dni. Odwiedzali wszystkich sąsiadów, składając im życzenia. Wizyty te stanowiły zwiastun dużych plonów i dorodnego przychówku w gospodarstwie.


Pragnąc kontynuować te tradycje muzeum zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie „Najciekawsza Marzanna” odbywającego się w ramach imprezy plenerowej „Powitanie wiosny w skansenie”.

 

Jest on skierowany do grup zorganizowanych – wychowanków przedszkoli, ośrodków kultury, placówek edukacyjnych, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i średnich (zespół liczyć powinien co najmniej 3 osoby).

 

Zadaniem uczestników jest zrobienie Marzanioka ze słomy i kolorowych szmat według własnego pomysłu. Swoim wyglądem ma nawiązywać do przemiany pór roku – odejścia zimy i przyjścia wiosny, a zarazem zawierać elementy odwołujące się do współczesnych trosk uczniów.

 

Liczy się też jej trwałość, musi bowiem przetrwać paradę kukieł.

 

By wziąć udział w rywalizacji należy dokonać rezerwacji przyjazdu drużyny i w dniu wydarzenia przybyć wraz z pracą przed muzealną karczmę.

 

Uczestnicy szukać będą pierwszych wiosennych kwiatów i pąków na drzewach oraz wypatrywać kluczy wracających ptaków, poznają symbolikę Śmiercichy, a także wezmą udział w obrzędzie jej utopienia.

 

Powołana zarządzeniem Dyrektora Komisja konkursowa dokona oceny zgłoszonych Marzann i przyzna autorom najciekawszych trzy nagrody i jedno wyróżnienie.

 

Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego oraz rekreacyjnego.

 

Po emocjach konkursowych czeka uczestników zabawy zwiedzanie z przewodnikami wystawy „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowanej we wnętrzach dziesięciu chałup chłopskich, zabytkowego kościoła i dwóch dworów szlacheckich.

 

Odkryją najważniejsze tradycje związane z Wielkim Tygodniem i Świętami Zmartwychwstania, dowiedzą co znaleźć się musiało w koszyku ze święconką i jak bawiono się w śmigusa-dyngusa.

 

Wydarzenie zakończy wspólna zabawa przy ognisku z pieczeniem kiełbasek.


Więcej informacji na temat imprezy „Powitanie wiosny w skansenie” oraz regulamin konkursu znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.

 

Zgłoszenia udziału w imprezie przyjmowane są pod adresem: rezerwacje@mwmskansen.pl i pod numerem telefonu 24 275 28 83, wew. 36, 37, 54.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Powitanie wiosny

Konkurs na Marzannę

Palenie Marzanny

Topienie Marzanny

Palenie Marzanny

Zwyczaje i obrzędy\wiosenne

Muzea i skanseny/sierpc-muzeum wsi mazowieckiej 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263