wiano.eu
YouTubeFacebook

2018-04-24 100 lat Niepodległej

W roku 2018 mija 100 lat od chwili, gdy na mapę Europy powróciła Polska. Pragnąc włączyć się w ogólnokrajowe obchody odzyskania niepodległości, 2 maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprosi na wyjątkowe wydarzenie - imprezę „Mazowieckie Drogi do Niepodległej” .

 

Przybliży ono najważniejsze wydarzenia, postaci i symbole ruchów niepodległościowych w latach 1918–1922. Pozwoli też na własnej skórze poczuć atmosferę tego czasu, wielką radość i nadzieję, ale też przygnębienie i niepewność w obliczu trudu obrony dopiero zdobytej niezawisłości.

 

Członkowie Stowarzyszenia Muzealnego Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty, Grupy Historycznej NIEPODLEGŁOŚĆ 1863 i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy sprawią, że wizyta w skansenie stanie się prawdziwą podróżą w czasie.

 

Fot. Archiwum- muzeumsochaczew.pl oraz mwm

 

1. 2. Grupy rekonstrukcyjne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na terenie ekspozycji powstanie szpital polowy, punt werbunkowy, obóz wojskowy. Między obiektami rozegrają się potyczki bitewne z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

 

Będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć jak wyglądało umundurowanie i uzbrojenie armii polskiej tego okresu, a nawet przebrać się w taki mundur.

 

Bez wątpienia jednym z ciekawszych elementów imprezy będzie przejazd przez muzealną wieś Marszałka Józefa Piłsudskiego. Powita on mieszkańców i odczyta tekst notyfikacji dotyczący odzyskania przez Polskę wolności.

 

Ponieważ działania wojenne zwykle w niewielkim stopniu zakłócały rytm wiejskich zajęć gospodarskich, nie zabraknie ich w izbach i zagrodach chłopskich także i tym razem.

 

Najmłodsi wezmą udział w warsztatach plastycznych „Ku Niepodległej”, w czasie których wspólnie stworzą wielką biało-czerwoną flagę.

 

Dla nieco starszych uczestników wydarzenia przygotowana zostanie gra terenowa „Ku Niepodległej”, podczas której wykażą się spostrzegawczością i wiedzą na temat najistotniejszych symboli i wydarzeń związanych z walką o niepodległość.

 

Osoby, które najlepiej rozwiążą zadania otrzymają upominki.

 

O godzinie 12.00 na scenie skansenowskiego amfiteatru wystąpi Płocka Kapela Podwórkowa w repertuarze obejmującym szlagiery z 20-lecia międzywojennego.

 

O 17.00 Muzeum zaprasza na uroczysty koncert „Drogi do Niepodległej” w wykonaniu artystów Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie, Justyny Reczeniedi – sopran i Jakuba Milewskiego – baryton. Towarzyszyć im będzie światowej sławy skrzypek, Vadim Brodski.

 

W roli narratora wystąpi aktorka Małgorzata Rożniatowska. Warto pamiętać, że wstęp na część artystyczną wydarzenia będzie całkowicie bezpłatny.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Historia Roja

Jest taka Gwardia

Ziemiaństwo i inne wspomnienia Sołtysa

Muzea i skanseny\sierpc-muzeum wsi mazowieckiej

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263