wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-02-24 Historia Roja

Zdjęcia do filmu „Historia Roja” w 2010 roku przez trzy dni odbywały się w Sierpcu, gdzie jako tło do ich realizacji posłużyły plenery skansenu oraz  budynek dworca kolejowego, który na potrzeby filmowe przeistoczył się w siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz w dworzec kolejowy w Ciechanowie.

 

Fot. Archiwum muzeum

Zdjęcia do "Historii Roja" w skansenie w Sierpcu  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Film „Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego służy przywróceniu pamięci o żołnierzach wyklętych. Pozbawiani życia w czasach sowieckiej okupacji, skazani w PRL na hipokryzję i długotrwałe zapomnienie, dopiero teraz doczekali się inicjatyw przywracających pamięć o bohaterach, którzy nie solidaryzowali się z "nową Polską".

 

A jednym z tych, którzy nowych realiów nie akceptowali był Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. „Rój”, o którym opowiada film Zalewskiego.


Mieczysław Dziemieszkiewicz był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, działacza polskiego podziemia antykomunistycznego na północnym Mazowszu.

 

Wiosną 1945 został wcielony do 1. zapasowego pułku piechoty LWP w Warszawie, skąd zbiegł na teren powiatu ciechanowskiego, po czym wstąpił do oddziału NSZ-NZW, przybierając pseudonim „Rój”.

 

Początkowo był łącznikiem między Komendą Okręgu a Komendą Powiatu. W 1948 został awansowany do stopnia starszego sierżanta.

 

Na polecenie dowódcy kompanii Mariana Koźniewskiego „Waltera”, wobec masowych aresztowań dokonywanych przez UB w Ciechanowie, stworzył patrol Pogotowia Akcji Specjalnej NZW, którego został dowódcą.

 

Przewodził wieloma akcjami przeciw komunistom, siłom bezpieczeństwa oraz ich agenturze.

 

Do śmierci Mieczysława Dziemieszkiewicza przyczyniła się kobieta, którą kochał. UB, przetrzymujące jej rodziców, szantażem zmusiło ją do wydania „Roja”. Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” został odznaczony Krzyżem Walecznych.


Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.


„Historia Roja” to odważna opowieść o dwudziestoletnim chłopaku, który po wojnie formuje własny oddział partyzantki antykomunistycznej. Ale to opowieść nie tylko poruszająca tematy partyzanckie.

 

Jest to także obraz  sposobów walki z bezprawiem, ale także o miłości oraz dążeniu do osiągnięcia szczęścia w świecie, w którym o nie trudno.

 

Nie zabraknie też problemu buntu i zdrady, którego doświadczali młodzi partyzanci.

 

Twórcy filmu dążą do przekazania prawdy na temat sfałszowanych niegdyś losów Roja. Film utwierdza w przekonaniu, że warto wierzyć w takie wartości jak honor, odwaga i prawda. 


"Historia Roja" to długo oczekiwany film o tych, którzy nie chcieli żyć w "nowej Polsce".


Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Tułaczka Kresowian

Losy dworów polskich

Zagłada ziemiaństwa

Ziemiaństwo i inne wspomnienia Sołtysa

Miss zwiedza skansen

Muzea i skanseny\Sierpc\Muzeum Wsi Mazowieckiej

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263