wiano.eu
YouTubeFacebook

2020-05-16 Noc Muzeów

Europejska Noc Muzeów - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

Europejska  Noc Muzeów to propozycja dla wszystkich, którzy na co dzień nie mają na to czasu odwiedzić muzea. Z okazji nadchodzącej Europejskiej Nocy Muzeów do późnych godzin zwiedzać można wystawy prezentowane w skansenie oraz korzystać z licznych atrakcji towarzyszących.

Ratusz i skansen czynne są w godzinach 10.00 – 21.00, natomiast Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu w godz.10.00 – 22.00.

 

W skansenie w 10 zagrodach chłopskich i dwóch dworach szlacheckich z końca XIX i początku XX w. prezentowana jest wystawa “Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Niepowtarzalną atmosferę skansenu tworzą chałupy otoczone ogródkami warzywnymi, sadami, lasem i polami uprawnymi.

 

Na podwórzach spotkać można zwierzęta hodowlane i obejrzeć narzędzia rolnicze używane niegdyś na wsi.

 

W izbach pokazywane są codzienne prace ludności wiejskiej zamieszkującej Mazowsze na początku XX wieku związane z domem i gospodarstwem, m.in.: wyrób chleba, twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowywanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku.

 

W warsztatach rzemieślniczych przyjrzeć się można jak tworzono narzędzia potrzebne na co dzień. Zwiedzający poznają twórczość rzeźbiarzy działających w Sierpcu i okalających go miejscowościach oraz inspirujących się pięknem przyrody mazowieckiej.

 

W muzealnej powozowni przygotowana jest dla nich wystawa „Transport dworski w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl