wiano.eu
YouTubeFacebook

2021-08-17 Zielko dla Maryi

Matka Boska czczona jest jako patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Dlatego nazywana bywa Zielną. W dniu sierpniowego maryjnego święta  - Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) składa się Matce Bożej w kościele w ofierze płody ziemi: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce w formie bukietu zielnego.

 

Do bukietu wkłada się także kłosy zbóż, len, makówki i konopie, a nawet nabity na patyk ziemniak lub jabłko,  gałązkę z późnymi wiśniami, gałązki leszczynowe z orzechami – wszystko co zrodziła ziemia.

 

Fot. Archiwum własne

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wierzono, że poświęcony w kościele bukiet nabiera niezwykłych właściwości – czarodziejskich i leczniczych.


Bukiet przechowywano za świętym obrazem. Zioła z bukietu dodawano do różnego rodzaju herbat i wywarów mających zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju chorób.


Dawniej – jak opowiada uczestniczka warsztatów, zorganizowanych w skansenie w Maurzycach niedaleko Łowicza – bukiety były bardziej skromne, głównie składające się z ziół i zbóż. Dzisiaj w ogródkach przydomowych napotykamy bogactwo kwiatów i roślin, to i bukiety są bardziej okazałe.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu maryjnego święta do kościoła przynosi się też - na wzór wieńców żniwnych - kosze warzyw i owoców, udekorowanych  wstążeczkami, aby Matka Boska błogosławiła to, co urodziła dla nas ziemia. 


To piękne święto jednoczy rodziny, bo przy wiązaniu bukietów uczestniczą dzieci, rodzice i dziadkowie. Skanseny w Polce licznie organizują wiązanie bukietów zielnych i święcenie ich w zabytkowych, skansenowskich kościołach.

 

Zielko - bukiety kwietne na Matki Boskiej Zielnej

 

 

Zobacz też:

Bukiety zielne

Matki Boskiej Zielnej

Symbolika szat Maryi

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263