wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-08-05 Wesele sieradzkie

Już po raz dziewiąty w muzeum rolnictwa w Szreniawie odbędzie się widowisko weselne, tym razem sieradzkie, z udziałem autentycznej Pary Młodych. Widzowie nie tylko zabawią się na weselu, poznają tradycje i obyczaje regionu sieradzkiego, ale także skosztują tradycyjnych potraw kuchni wiejskiej.

 

Młodzi wystąpią w stylizowanych strojach ludowych. Będzie to dobra okazja, aby przyjrzeć się dawnym ubiorom z tego regionu. Do ślubu pojadą bryczkami w asyście drużbów i kapeli. Ślub odbędzie się w kościele w Komornikach podczas mszy świętej o godzinie 13.00.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wesele krakowskie 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjazd do kościoła poprzedzą obrzędy błogosławienia i żegnania narzeczonych, które odbędą się na głównym placu Muzeum. Będzie można porównać jak to odbywa się obecnie, a jak według tradycji sieradzkiej.

 

Po powrocie z kościoła nowożeńcy wezmą udział w uczcie weselnej. Oprawę muzyczno-folklorystyczną widowiska zapewni Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie” i Zespół Obrzędowy „Chojne” z gminy Sieradz.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wesele łowickie 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegoroczni nowożeńcy to Adrianna Koralewska i Maciej Werc. Oboje kandydaci do stanu małżeńskiego pochodzą z Poznania, ale rodzina Pana Młodego wywodzi się z pogranicza ziemi sieradzkiej i kaliskiej.

 

Młody słyszał o Pannie, ale nigdy jej nie widział, bo Panna w Poznaniu nie mieszkała tylko w dalekich krajach przebywała.

 

Po długim czasie, a zajęło mu to lat trzy, postanowił wyruszyć w  podróż do Państwa Środka, gdzie odnalazł Młodoche, a miłość

która rozkwitła znajdzie swoje zwieńczenie podczas muzealnego widowiska w oprawie rodzinnego folkloru sieradzkiego.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wesele kurpiowskie 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wesele odbędzie się 28 sierpnia. Niedzielnej imprezie towarzyszyć będzie V Europejski Festiwal Sztuki Ludowej, w którym udział wezmą zespoły folklorystyczne z Francji, Węgier, Włoch, Serbii, Szwecji, Rosji i Polski.


Ponadto w programie o godz. 13.00 – otwarcie wystawy czasowej Cacka, mazury i lalki – sztuka sieradzka.

 

Zobacz też:

Wesele kurpiowskie http://wiano.eu/article/525

Wesele na Kurpiach http://wiano.eu/article/370

Tradycja weselna http://wiano.eu/article/1066

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263