wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-03-18 Bocianie łapy

Na Podlasiu na powitanie wiosny wypiekano bocianie łapy lub inaczej busłowe łapy (gwarowo bocian to busieł, busioł) czyli bułki w kształcie palczastych bocianich łap.

 

Pieczono je 25 marca - w święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, w cerkwi 7 kwietnia w Błahowieszczynie Preswiatoj Bohorodicy. Według kalendarza ludowego był to pierwszy dzień wiosny. Maryja miała tego dnia otwierać ziemie, która zaczynała rodzić.

 

Fot. Archiwum Muzeum Wsi Białostockiej

Bocianie łapy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci wykorzystywały bocianie łapy do witania wiosny i pierwszego przylotu bociana. Ptak jako symbol płodności i urodzaju miał zapewnić pomyślne zbiory. Oprócz bocianich łap pieczono także miniaturowe narzędzia rolnicze, np. brony, sierpy i pług.

 

Ludzie wierzyli, że wkładając do gniazda bocianiego busłowe łapy, zwabią bociana do gniazda znajdującego się na ich posesji, dzięki czemu szczęście i dostatek nie opuści ich przez cały rok.

 

Fot. Archiwum Muzeum Wsi Białostockiej

Walentyna Marcinowicz prowadzi zajęcia w skansenie

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O pieczywie obrzędowym opowie 26 marca w Białostockim Muzeum Wsi Walentyna Marcinowicz z Krasnej Wsi. Poprowadzi warsztaty pieczenia busłowych łap.

 

 

 

Zobacz też:

Pieczywo obrzędowe http://wiano.eu/article/696

Pieczywo obrzędowe http://wiano.eu/article/697

Byśki i Nowe Latka http://wiano.eu/article/1339


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263