wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-07-05 Smaki Podlasia

Pokazy wypieku sękacza i rozruch leśnej bimbrowni – to niektóre punkty programu „Smaki Podlasia”, organizowane 8 lipca przez Białostockie Muzeum Wsi. Skansen to jedyne takie miejsce, gdzie legalnie zostanie uruchomiona leśne urządzenie do produkcji wódki. 

 

Już dwie takie bimbrownie są usytuowane w białostockim skansenie. Ale zamiast bimbru płynie rurami urządzenia woda. Wódeczki nie można posmakować, ale za to można podejrzeć jak pędzi się bimber.

 

Fot. Archiwum muzeum

Bimbrownia w skansenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Województwo podlaskie znane jest z nielegalnej produkcji alkoholu. Zwłaszcza teren Puszczy Knyszyńskiej to najpopularniejsze miejsce lokalizacji leśnych bimbrowni. Znajdują się one w trudno dostępnym terenie, w pobliżu ujęć wodnych, często z dala od zamieszkanych miejsc. By wpisać się w tę scenerię, obie fabryczki zostały ustawione w skansenowskim lesie.


Ciekawym produktem Podlasia jest  również sękacz, tradycyjne ciasto wielkanocne  Suwalszczyzny.


Do wyrobu sękacza potrzeba od 30 do 50 jajek, kilogram cukru, kilogram mąki, kilogram tłuszczu i litr śmietany. Piecze się go na specjalnym walcu – rożnie nad paleniskiem. Walec przypomina sporych rozmiarów rożen.

 

Fot. Archiwum sejny.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samo opiekanie "dziada" może potrwać nawet trzy godziny, toteż wcześniej przygotowane ciasto miesza się ze świeżo ubijaną pianą z białek partiami, według bieżącego zapotrzebowania. Jednocześnie nie wolno zaniechać kręcenia rożnem ani doglądania ognia. Najlepiej, by w pieczeniu  uczestniczyły dwie osoby.


Dużo sękaczy powstaje w czasie Wielkanocy w okolicach Sejn i Puńska, miejscowości zamieszkiwanej przez polskich Litwinów. Wiele zamówień otrzymują gospodynie na wsiach, które do dzisiaj trudnią się wyrobem sękacza, ale najwięcej wypiekają go suwalskie piekarnie.
W trakcie imprezy odbędzie się też konkurs na najlepszą potrawę Podlasia. Muzeum prosi o zgłoszenia.


Uczestnicy będą mogli posmakować podlaskich wyrobów i posłuchać muzyki ludowej. Na chwilę warto będzie przerwać tę przyjemną biesiadową atmosferę, by pozwiedzać stałe ekspozycje w skansenie. 

 

Zobacz też:

Muzeum bimbru http://wiano.eu/article/621

Muzeum bimbru http://wiano.eu/article/49

Sękacz http://wiano.eu/article/428


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263