wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-09-15 Potrawy podlaskie

Pokaz wędzenia mięs, wypieku sękacza oraz tłoczenia oleju lnianego w drewnianej prasie, a także rozruch leśnej bimbrowni – to niektóre punkty programu festynu „Podlaskie Ziołami Pachnące”, organizowanego 16 września przez Białostockie Muzeum Wsi.


Na terenie muzeum stoją dwie leśne bimbrownie, które trafiły do skansenu po konfiskacie mienia przez policję z nielegalnych wytwórni.

 

Muzeum uruchomi na czas festynu produkcję, aby zaprezentować uczestnikom proces wytwarzania bimbru, lecz zamiast trunku rurami popłynie woda.

 

Fot. Archiwum muzeum

Bimbrownia leśna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podlaskie pochwali się też swoimi wędzonkami. Wciąż są one tutaj powszechnie wytwarzane na własne potrzeby.

 

Wędzonki są pooszukiwanym rarytasem nie tylko na święta czy uroczystości rodzinne. Domowymi sposobami wędzi się szynkę, schab, boczek.

 

O prawdziwej wędzonce możemy mówić wyłącznie wtedy, gdy do jej przygotowania wykorzystuje się mięso młodych świń, których wzrost nie jest przyspieszany przez chemiczne dodatki do żywności, a w czasie peklowania używa się tylko naturalnych przypraw i konserwantów takich jak sól kamienna, majeranek, czosnek, pieprz, ziele jałowca, liść laurowy, saletra i cukier.

 

Mięso najlepiej wędzić w olchowym i jałowcowym dymie.  

 

Na Podlasiu żadne święta nie mogłyby się odbyć bez sękacza – stożkowatego ciasta z charakterystycznymi sękami.

 

Fot. Archiwum własne

Wypiek sękacza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa sękacz funkcjonuje dopiero od 25-30 lat, wcześniej mówiono o nim baumkuchen (ciasto drzewne). Mieszkańcy Sejneńszczyzny zaadaptowali pruską recepturę. Starsi mieszkańcy do dziś mówiąc o sękaczu używając nazwy bankuchen.

 

Sękacz swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza specyficznej metodzie produkcji. Polega ona na zastosowaniu do wypieku poziomego wałka, na który jest nalewane warstwami ciasto. Proces wypieku jest wyjątkowo pracochłonny i zajmuje dwóm osobom minimum 3-4 godziny.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wypiek sękacza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Do produkcji sękacza należy wykorzystywać najlepsze surowce, pochodzące z własnego gospodarstwa, dzięki którym sękacz nabiera jeszcze szlachetniejszych walorów smakowych. W sękaczu sejneńskim nie mogą być wykorzystywane żadne sztuczne ulepszacze i barwniki.


Podczas festynu można będzie zobaczyć też tłoczenia oleju lnianego w drewnianej prasie. Do białostockiego skansenu zawitają sprzedający regionalne specjały, a także twórcy prezentujący ludowe rękodzieło.

 

Fot. Archiwum muzeum

Stoiska z wyrobami regionalnymi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ponadto program imprezy obejmuje IV Przegląd Zespołów Folklorystycznych, mający na celu wyłonienie reprezentantów Białostocczyzny na przyszłoroczny Festiwal Kapel i Spiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Dla amatorów kuchni regionalnej przygotowany został konkurs kulinarny Miód i zioła w kuchni.

 

Zobacz też:

Sękacz (przepis) http://wiano.eu/article/428

Muzeum bimbru http://wiano.eu/article/621
Muzeum bimbru http://wiano.eu/article/49

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263