Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-10-05 Dni Tańca Ludowego
Kolorowe stroje regionalne, radosne pokrzykiwania, ludowa muzyka - tak będą wyglądały ulice Warszawy 7 października. Podobnie będzie w Poznaniu, Olsztynie, Katowicach, Gdańsku oraz Lublinie. W akcji „Wytnij Hołubca” weźmie udział 300 studentów z całej Polski z ludowych zespołów tanecznych.
Będą zachęcać przechodniów do wspólnego tańcowania.
Fot. Archiwum własne
Wycinanie hołubców
1. Para łowicka
2. Para biskupiańska
3. Para góralska
4. Para krzczonowska (lubelskie)
Nie masz pojęcia, jak się wycina hołubce? Lepiej ucz się, bo już niebawem będzie je wycinać cała Polska! Wszystko za sprawą zbliżającego się Dnia Tańca Ludowego, obchodzonego właśnie 7 października i związanej z nim studenckiej akcji – "Wytnij Hołubca"!
W Warszawie w najważniejszych punktach miasta: okolice Rotundy, Metra Centrum, Placu Konstytucji, Placu Zamkowego czy Krakowskiego Przedmieścia pojawią się grupy tancerzy, wywijających mazurki, oberki i krakowiaki.
Finał akcji jest zaplanowany na godzinę 17:00 pod Kościołem Św. Anny na Placu Zamkowym, gdzie tancerze wraz z chętnymi będą próbowali pobić rekord we wspólnym wycinaniu hołubców.
Bicie rekordu odbywa się o tej samej godzinie jednocześnie we wszystkich miastach biorących udział w akcji. Zaraz potem, o 18:30 w Auli Politechniki Warszawskiej odbędzie się Koncert Galowy, na którym zespoły-organizatorzy akcji "Wytnij Hołubca" zaprezentują przekrój najciekawszych tańców ze swojego repertuaru.
Wstęp wolny!
Idea studenckiej akcji "Wytnij Hołubca" zrodziła się spontanicznie w 2010 roku za sprawą trzech warszawskich zespołów: Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej.
Mimo, że akcja miała zasięg lokalny, zaangażowało się w nią prawie 100 studentów, którzy – ubrani w stroje ludowe – zachęcali przechodniów do wspólnego „wycinania hołubców” – najbardziej charakterystycznego w środkowo-wschodniej Europie kroku ludowego.
- Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że oprócz trudu zdobywania wiedzy zawodowej chętnie poświęcamy swój wolny czas na propagowanie pozornie niemodnego rodzaju folkloru, czyli na pielęgnowanie rodzimych tradycji, strojów, tańców i pieśni – mówi Joanna Ćwikła koordynator akcji.
Jej celem jest promowanie polskiego folkloru w myśl starej, dobrej zasady: "cudze chwalicie, swego nie znacie".
Zespoły nie ukrywają również, że warszawski happening ma zachęcać młodych Polaków do zainteresowania się tańcem ludowym oraz do wstąpienia w taneczne szeregi nowych adeptów, dla których kultura ludowa to sposób na spędzenie wolnego czasu pomiędzy wykładami i ćwiczeniami na uczelni.
Przekonaj się na własnej skórze, że kultura ludowa to nie obciach, że wszyscy mamy ją „pod skórą”, że jest niezwykle atrakcyjna i doskonale wpasowuje się w wielkomiejski klimat!
Zobacz też:
Dni Tańca Ludowego 2010 http://wiano.eu/article/639
Tańce ludowe - mazurek http://wiano.eu/article/824
Tańce ludowe - oberek http://wiano.eu/article/825
Tańce ludowe http://wiano.eu/article/754
Polskie tańce ludowe http://wiano.eu/article/1851
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )