Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2013-03-14 Jarmark we Włocławku
Kiermasz Wielkanocny w Muzeum Etnograficznym we Włocławku jest spotkaniem nie tylko ze sztuką ludową ziemi kujawskiej, ale także okazją do zrobienia świątecznych zakupów. Jarmarkowi towarzyszy wystawa nestorek kujawskiego haftu. Będzie można też sfotografować się w kujawskim stroju ludowym.
Jarmark odbędzie się w niedzielę 17 marca miedzy godz. 10.00 a 15.00.
Fot. Archiwum muzeum
Pisanki z okolic Włocławka
Wśród wystawców znajdą się twórcy ludowi należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz rękodzielnicy z Włocławka, Torunia, Inowrocławia, Aleksandrowa Kujawskiego, Izbicy Kujawskiej, Kowala i wielu innych miejscowości.
Na stoiskach pojawią się ozdoby świąteczne, np. tradycyjne palemki wykonane z gałązek wierzby z baziami, borówkami i bukszpanem, pisanki malowane farbami, oklejane nićmi, robione na szydełku, koszyczki z wikliny i słomy oraz serwetki niezbędne do przygotowania „święconki”; baranki, zajączki, koguciki z masy solnej, ciasta chlebowego, drewna.
Fot. Archiwum muzeum
Baranki wielkanocne
Kolekcjonerzy niepowtarzalnych, ręcznie wykonywanych przedmiotów być może wyszukają coś dla siebie na stoiskach z wyrobami garncarskimi, kowalskimi, plecionkarskimi, rzeźbami świątków, aniołów, haftowanymi i szydełkowymi obrusami, biżuterią z kamieni, drewna, torbami z filcu, kosmetykami z naturalnych składników.
Na smakoszy czekać będą stoiska z żywnością: wędlinami – szynkami, pasztetami, kiełbasami; ciastami – babkami, mazurkami, makowcami, sernikami; chlebem; konfiturami – z płatków róży, wiśni, marchwi, zielonych pomidorów; miodem (również pitnym); zakwasem na żur, barszcz, ćwikłą, kawą i makaronem orkiszowym, mąką, tradycyjnymi przyprawami.
To nie koniec atrakcji. Dla dzieci przygotowane zostaną warsztaty edukacyjne dotyczące przyozdabiania fartuszków i rogatywek – elementów odświętnego stroju ludowego, a dla dorosłych możliwość sfotografowania się (własnym aparatem) w nakryciu głowy czy ubraniu wierzchnim kujawskiego stroju ludowego.
Przygotowany zostanie również stół wielkanocny, na którym prezentowane będą tradycyjne potrawy w połączeniu z nowymi, pokazującymi przemiany zachodzące w regionalnej kuchni.
Niewątpliwą przyjemnością będzie możliwość zwiedzenia wystawy czasowej pt. „Niezwykłe ręce wierne tradycji. Zofia Bielecka, Regina Majchrzak, Irena Najdek” prezentującej prace trzech utalentowanych i zasłużonych nestorek kujawskiego haftu.
Wystawie towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego pt. "Kujawskie hafciarki. Tradycja ludowej estetyki".
Zobacz też:
Haft kujawski http://wiano.eu/article/1122
Haft kujawski http://wiano.eu/article/648
Haft kujawski http://wiano.eu/article/662
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )