wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-04-09 Woleńskie kartoflaki

Potrawy lubelskie. Polecamy Woleńskie kartoflaki  z soczewicą  - tę odmianę pyz przygotowuje się w rejonie Woli Osowińskiej. Gospodynie z tamtego regionu mówią, że jak byśmy ich nie robili, to i tak najlepsze wychodzą spod ich ręki.

 

Wyrób wpisany na listę produktów tradycyjnych za sprawą Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Osowińskiej.  

Pyzy przygotowuje się z gotowanych ziemniaków, odrobiny mąki, a nadziewa różnymi farszami – co kto lubi: albo z soczewicą, serem, kaszą gryczaną, jaglaną, bobem lub też z fasolą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Składniki:
● Ziemniaki ugotowane i surowe (tarte)
● Soczewica
● Kasza jaglana
● Kasza gryczana
● Groch
● Mleko
● Cebula
● Słonina
● Pieprz, sól


Wykonanie:


Farsz z soczewicy: Soczewicę namoczyć, ugotować, słoninę z cebulą podsmażyć i zemleć razem z ugotowaną soczewicą, doprawić solą i pieprzem.


Farsz z kaszy jaglanej. Do garnka wsypujemy miarkę kaszy jaglanej, dwie miarki mleka i gotujemy do miękkości, często mieszając, aby kasza nie przywarła do garnka. Tak ugotowaną kaszę doprawiamy cukrem i mieszamy.


Farsz z kaszy gryczanej.  Do garnka wsypujemy miarkę kaszy gryczanej, dwie miarki wody i gotujemy do miękkości często mieszając, aby kasza nie przywarła do garnka. Tak ugotowaną kaszę doprawiamy sola i pieprzem. 


Farsz z grochu. Do garnka wsypujemy groch, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Lekko studzony mielimy w maszynce, następnie doprawiamy solą i pieprzem.


Ciasto: Ugotowane ziemniaki przemleć przez maszynkę lub przecisnąć przez prasę, surowe ziemniaki zetrzeć na tarce, odcisnąć miąższ, dodać sól i dobrze wymieszać na jednolite ciasto.


Z przygotowanego ciasta ziemniaczanego formujemy kulki, lekko rozklepujemy, nakładamy do środka farsz z soczewicy lub kaszy jaglanej, kaszy gryczanej czy grochu.

 

Następnie sklejamy brzegi i formujemy pieroga w dłoniach.  Tak przygotowane pierogi wrzucamy do garnka ze wrzącą wodą. Po wypłynięciu pierogów gotujemy je jeszcze od 3 do 5 minut.

 

Zobacz też:

Cepeliny, kartacze http://wiano.eu/article/968

Ruchanki kociewskie http://wiano.eu/article/1023

Potrawy z ziemniaków http://wiano.eu/article/823

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263