wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-06-28 Noc św. Jana

Jak wyglądała dawniej Noc świętego Jana, nazywana Nocą Kupały pokaże w sobotę 29 czerwca Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Był to dzień magiczny, pełen miłości, zalot. Chłopcy rozpalali ogniska, panny wiły wianki. 

 

Mając taki dzień – to po co nam skomercjalizowane walentynki.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wicie wianków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Chłopcy mogą sprawdzić swoją męskość w obozowisku wojów. Panny będą wiły wianki, a zaloty młodych pokaże zespół „Dąbrowiacy”.

 

Nie zabraknie pieśni sobótkowych, skoków przez ognisko, zabawy dla par i dzieci oraz szukanie kwiatu paproci z nagrodami dla najszybszych uczestników. To tylko niektóre z atrakcji czekające na gości podczas sobotniej imprezy.


O godzinie 17.00 skansen zaprasza wszystkich na koncert zespołu „Ligocianie” oraz do posłuchania białego śpiewu w wykonaniu zespołu „ Kuczeryki”.

 

Po koncertach odbędą się rytuały, podczas których  rozpalimy „żywy ogień” czyli pierwszy ogień tego lata. Magicznej mocy ogień nabierze dzięki dodanym do niego ziołom. Odbędą się rzuty wiankiem oraz skoki w parach przez ognisko.


Na zakończenie imprezy goście zostaną wyprowadzeni ze skansenu w towarzystwie wojów trzymających zapalone lampiony. Chętni, którzy przyniosą ze sobą świeczki będą mogli zabrać „żywy ogień” do domu.

 

Zobacz też:  

Noc świętojańska http://wiano.eu/article/2189

Tradycja sobótkowe http://wiano.eu/article/2188

Wianki świętojańskie http://wiano.eu/article/1729

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl