wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-07-18 Instrumenty ludowe

Dźwiękami dud, trombit i gęśli rozbrzmi 28 lipca skansen w Chorzowie. Będzie okazja zobaczyć dawne instrumenty ludowe – dziś już rzadko używane. Uczestnicy imprezy plenerowej „Gęśle, dudy, trombity – o czym grają” będą mogli dotknąć instrumentów smyczkowych i wydobyć z nich dźwięki.

 

Impreza plenerowa to przede wszystkim warsztaty i prezentacja dawnych instrumentów. Będzie można bić rekordy w grze na skrzypcach i instrumentach pochodnych, gitarach oraz bębnach.

 

Fot. Archiwum muzeum

Trombity

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy będą wydobywać dźwięki poprzez uderzanie, szarpanie, ale także pukanie, pocieranie instrumentów smyczkowych, albo uderzenia smyczkiem w instrumenty perkusyjne.

 

Następnie uczestnicy postarają się za pomocą ruchu, ubrani w specjalne uniformy,  „zagrać” dźwięki. Warsztaty odbędą się cztery razy, w grupach do 21 osób.


Każdy, kto przyniesie któryś z wymienionych instrumentów wejdzie do muzeum za cenę biletu ulgowego. 


W zagrodzie z Frydka odbędą się warsztaty gry na skrzypcach i instrumentach pochodnych. Bębniarze swoje spotkanie będą mieli w zagrodzie z Krasów.

 

Gitarowe brzmienie usłyszymy przed młynem z Imielina. Wszystko to, w godzinach od 11.00 do 14.00. Warsztaty zakończy wspólny występ na scenie o godzinie 14.45.


Na scenie będzie można posłuchać zespołów: Maliniorze, Wałasów, Dudziarzy i Jorgusi. Pokazy instrumentów dawnych poprowadzi Jancenty Ignatowicz, który zagra m.in. na trawie, liściu, trombicie, piszczałkach, fujarkach i innych instrumentach. Opowie o ich pochodzeniu, historii i o tym, jak powstają. 


Wirtualne warsztaty na instrumentach dawnych poprowadzi Muzeum Dźwięku czyli Orkiestra Niewidzialnych Instrumentów w chałupie ze Strzemieszyc.

 

Celem warsztatów jest wprowadzenie uczestników w świat współczesnej muzyki oraz nowych technologii, przy jednoczesnym poszukiwaniu ich źródeł w tradycji, naturze, muzyce ludowej. Zaprezentowanych zostanie sześć instrumentów.

 

Zobacz też:

Na lirze w Koźlikach http://wiano.eu/article/2091

Muzyka góralska http://wiano.eu/article/1943

Suka biłgorajska http://wiano.eu/article/1361

Gra na ligawce http://wiano.eu/article/1359

Granie na harmonii http://wiano.eu/article/1262

Muzyka z lat Chopina http://wiano.eu/article/602

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263