wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-03-20 Konkurs na palmę

Nawiązując do pięknej tradycji przygotowania palm wielkanocnych i święcenia ich w kościele, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do udziału w konkursie pt. „Tradycyjna palma wielkanocna”. Wystawa palm zgłoszonych do konkursu jest jednym ze stałych punktów programu „Niedzieli Palmowej w skansenie”.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Palmy zgłoszone do konkursu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed przystąpieniem do pracy muzeum zachęca do poszerzenia wiedzy na temat tradycyjnych technik wyrobu palm, rodzajów materiałów, a także znaczenia palm w tradycji ludowej.

 

Wiedza ta z pewnością okaże się pomocna podczas wykonywania palmy i zagwarantuje zgodność wykonanej pracy z wymogami regulaminowymi.

 

Niegdyś palmy wielkanocne wykonywano z zielonych gałązek symbolizujących nowe życie, przypływ sił witalnych i coroczną odnowę roślin. Dodawano do nich suszone lub bibułkowe kwiaty oraz różnokolorowe wstążeczki.

 

Z przygotowanymi w ten sposób palmami mieszkańcy wsi podążali do kościoła, gdzie ksiądz dokonywał ich poświęcenia. Po powrocie do domostw kropiono nimi chałupę, gospodarstwo, a nawet zwierzęta.

 

Co więcej, uderzano się lub dotykano palmami, aby przekazywać sobie ich zdrowotną moc. Palmą uderzano również krowy, które po raz pierwszy wychodziły wiosną na pastwisko, aby zagwarantować obfitą ilość mleka.

 

Każdego roku – przed zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy, należało wykonać nową palmę, bowiem ubiegłoroczną palono w piecu chlebowym, a popiół rozsypywano na polach przed pierwszą orką.

 

Dawniej do wykonania wielkanocnej palmy przywiązywano wielką wagę i starano się, by była ona wyjątkowa i efektowna. Współcześnie zwyczaj ten jest już niemal zupełnie zapomniany – palmy najczęściej kupuje się na jarmarkach, bazarkach, a nawet w sklepach.

 

Ręcznego wykonywania palm podejmują się nieliczni pasjonaci ludowej obrzędowości. Nie pozwólmy na zanik tej pięknej tradycji, uczyńmy jak najwięcej, by wciąż była obecna wśród nas.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Prezentacja palm podczas Niedzieli Palmowej w skansenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W konkursie mogą wziąć udział zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Prace zgłoszone do konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna”  będą oceniane w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej.

 

Oceny palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie specjalnych kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę.

 

Komisja MWM w Sierpcu dokona przeliczenia głosów, tak, by jeszcze podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” – 13 kwietnia 2014 roku, zostały ogłoszone wyniki.

 

Autorzy prac, które zdobędą najwięcej głosów, zostaną nagrodzeni. W każdej z kategorii zostanie przyznane I, II oraz III miejsce, ponadto spośród wszystkich prac Komisja wyłoni jedną, która zostanie uhonorowana Nagrodą Specjalną Dyrektora MWM w Sierpcu.

 

Palmy należy dostarczyć do Działu Upowszechniania i Promocji, mieszczącego się w budynku „G” na terenie  skansenu w Sierpcu, ul. Narutowicza 64. Termin składania prac upływa 7 kwietnia 2014 roku. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie mwmskansen.pl w zakładce KONKURSY/PROJEKTY.

 

Zobacz też:

Niedziela Palmowa http://wiano.eu/article/2126

Wielkanoc w Sierpcu http://wiano.eu/article/2121

Niedziela Palmowa http://wiano.eu/article/1618

Palmowa w Łysych http://wiano.eu/article/2127

Niedziela Palmowa w Łysych http://wiano.eu/article/1005

Podhalańskie palmy http://wiano.eu/article/2130

Palmy w Rabce Zdroju http://wiano.eu/article/2124

Niedziela Palmowa w Tokarni http://wiano.eu/article/2123

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263