Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2014-04-06 Hafty biłgorajskie
Hafty biłgorajskie (Równina Biłgorajska). Najbardziej typowe dla tego regionu hafty zdobiły wyłącznie stroje kobiece. Hafty były proste i archaiczne, o czym świadczą stosowane w nich motywy, ściegi, a także kolorystyka. Były one zwykle jednokolorowe, niekiedy dwubarwne.
Najpowszechniej czerwone (przy stroju dziewcząt i młodych mężatek), nieco rzadziej czarne (na odzieży kobiet starszych).
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
1. Koszula kobieca
2. Zatyczka
Motywy zdobnicze
Najpowszechniej stosowanym motywem były: ślimacznice w formie spirali lub zawoju (tzw. woluty), kółka – pojedyncze lub w grupie. Nieco bardziej złożone kompozycje składały się z dwóch kółek, tworzące tzw. kółka parowe.
Inne powszechne i mniej złożone elementy haftu składały się z rzędów oczek łańcuszka (koseczka i drabinka) oraz linii skośnych, prostych i łamanych (np. paseczek, pręcik, dróżka).
Sposób haftowania
Hafty wykonywano nićmi bawełnianymi ściegami liczonymi, głównie łańcuszkiem i atłaskiem prostym, które uzupełniała stebnówka i ścieg dziergany.
Jego ornamenty niektórzy badacze łączą nawet ze zdobnictwem epoki brązu. Początkowo haftowano na lnianych tkaninach samodziałowych, w początkach minionego wieku zastępowanych czasem fabrycznym płótnem bawełnianym. Haftowano zgodnie z układem nitek wątku i osnowy.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
Ściegi zdobnicze:
1. łańcuszek
2. atłasek
3. dziergany
4. stebnówka
Jakie części stroju ozdabiano
Hafty umieszczano na widocznych częściach stroju, w miejscach najbardziej wyeksponowanych.
Przyozdabiały, elementy skomplikowanego nakrycia głowy, a więc prawie całą widoczną część zatyczki (tak nazywał się pas tkaniny okalający głowę) i zawicie (rodzaj szala) - w tym przypadku były usytuowane wzdłuż jego dwóch węższych boków i na części jednego z szerszych.
Ponadto ozdabiano koszulę (na kołnierzyku, przyramkach i mankietach) oraz zapaskę (haft biegł przez środek maskując zszycie dwóch kawałków tkaniny, nadto wzdłuż jej dolnej krawędzi, niekiedy także równolegle do boków).
Haftowaniem zajmowały się mniej zamożne kobiety, które w ten sposób sobie dorabiały. Jednak przeważająca część niewiast zdobiła swą odzież samodzielnie. Skromną paletę motywów zdobniczych odtwarzano zawsze z pamięci, komponując wyszycie w trakcie jego wykonywania.
Elżbieta Piskorz-Branekova
Wzory do pobrania
Nauka haftu dla początkujących
Warto wiedzieć:
hamełka - składający się z dwóch obręczy (drewnianej i tekturowej), element nakrycia głowy kobiety zamężnej.
przyramki - płaty materiału łączące na ramionach przód i plecy koszuli, a od strony zewnętrznej także rękawy. Pełnią nie tylko funkcję konstrukcyjną wzmacniają także koszulę na ramionach. Zwykle widoczne spod innych elementów stroju, często ozdobione haftem.
zawicie - prostokątny płat lnianej lub bawełnianej tkaniny płóciennej (70x220 cm) niekiedy odszyty fabryczną koronką, zdobiony haftem. Zarzucano go na głowę w ten sposób, że środek jego dłuższego boku spoczywał nad czołem, a oba końce spływały swobodnie po ramionach i bokach sięgając prawie kolan.
zatyczka - pas płótna (25x70cm) służący do owinięcia hamełki, nakrycia głowy noszonego przez kobiety zamężne.
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )