wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-04-10 Jarmark wielkanocny

Pod hasłem wielkanocnego jajka, zabaw wiosennych i świątecznych upłynie w Muzeum Wsi Opolskiej – Niedziela Palmowa. Tego dnia odbędzie się też nabożeństwo drogi krzyżowej z poświęceniem palm wielkanocnych.

 

W programie Jarmarku Wielkanocnego przewidziano m.in. ogłoszenie wyników konkursu „Kroszonki Opolskie 2014”.

 

Fot. Archiwum własne

1. Kroszonka opolska

2. Jajko oklejone sitowiem

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum organizuje dużą imprezę folklorystyczną. Ale jak przystało na rangę Niedzieli Palmowej, najpierw odbędzie się poświęcenie palm wielkanocnych w zabytkowym kościółku. Potem muzeum zaprasza na rozstrzygnięcie konkursu „Kroszonki Opolskie 2014”.

 

Zwycięzcy odbiorą swoje nagrody, a uczestnicy będą mogli podziwiać na wystawie pokonkursowej arcydzieła na wydmuszkach.

 

Będzie też można nauczyć się oklejać jajka sitowiem, a także pisać woskiem na skorupce i co najważniejsze ozdobić jajko techniką rytowniczą, czyli wydrapać wzór na skorupce specjalnym nożykiem – z czego właśnie zasłynął region opolski. Kroszonki stały się wręcz marką Opolszczyzny. 

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Warsztaty pisankarskie

2. Toczenie naczyń glinianych

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty pisankarskie to nie jedyne pokazy twórców ludowych. W zagrodach zobaczymy kucie wyrobów z żelaza w kuźni z Ziemiełowic. Wspólnie z garncarzem będzie można wyrobić naczynia gliniane, z tkaczką zaś – utkać na krosnach tkaninę.

 

Nie zabraknie też wielkanocnego jadła: żurku, „wodzionki”, a także uwędzonych wędlin w zabytkowym kominie, a także upieczonego na miejscu chleba.  


Muzeum zadbało też o oprawę muzyczną. Zespoły ludowe zaprezentują m.in. zabawy wiosenne: „Ej wynieśliśmy Marzaneczkę ze wsi !" czy „Na wybitki”.

 

Ale będzie też na poważnie.  Odbędzie się wielkopostny koncert pieśni sakralnych w zabytkowym kościele w wykonaniu śpiewaczki Doroty Baran-Błaszczyk (sopran) oraz organisty Krzysztofa Proskienia (akompaniament).

 

Zobacz też:

Skrobanie pisanki http://wiano.eu/article/2280

Oklejanie sitowiem http://wiano.eu/article/2281

Opolska porcelana http://wiano.eu/article/2258

Kroszonki Opolskie http://wiano.eu/article/2077

Konkurs malarski http://wiano.eu/article/2156

Zabytki Opolszczyzny http://wiano.eu/article/2252

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263