Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2014-05-15 Świeża woda....
Ekspozycja nocą nabiera zupełnie innego oblicza niż za dnia przekonuje Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. W „Noc Muzeów”, 16 maja, rozświetlone budynki architektury drewnianej przeniosą nas w czasie.
Podczas nocnego zwiedzania skansenu zostaną udostępnione zabytki z XVIII-XX wieku: chałupa z Budkowic, Antoniowa, Kozub, Kup, Dąbrówki Dolnej, Karmonek Nowych, Radłowa i Starego Lasu – w tym ekspozycja szkoły z początku XX wieku, młyna wodnego z Siołkowic Starych, kuźni z Ziemiełowic, kościoła z Gręboszowa.
Fot. Archiwum własne
Woda w opolskim skansenie
Muzeum przygotowało na tę noc wiele atrakcji pod hasłem przewodnim: „Świeża woda zdrowia doda”, czyli wszystko o wodzie w Muzeum Wsi Opolskiej.
Zobaczymy "Jak prały i prasowały nasze babcie". W obrębie wybranych zagród zostaną zaprezentowane zabytkowe urządzenia służące dawniej do prac domowych związanych z praniem bielizny i pościeli oraz ich prasowaniem.
Pracownicy Muzeum zaprezentują zwiedzającym w jaki sposób gospodynie w każdym domostwie obsługiwały tary i maglownice, żelazka na węgiel lub duszę a także za pomocą jakich przedmiotów codziennego użytku dbały o higienę osobistą.
Fot. Archiwum własne
1. Woda w kamiennym korycie
2. Naczynia drewniane klepkowe do wody
3. Żuraw - studnia
5. Skansenowska chałupa
Kolejnym tematem spotkania będzie "Woda w życiu mieszkańców dawnej wsi". Jest to cykl prelekcji, realizowanych przez pracowników merytorycznych muzeum, których tematem przewodnim także będzie woda:
a) "Woda w obrzędowości dorocznej na dawnej wsi śląskiej" - Bogdan Jasiński , Muzeum Wsi Opolskiej,
godz. 21.00-21.20.
b) "Zagroda rybacka" - Elżbieta Oficjalska Muzeum Wsi Opolskiej, godz. 21.20-21.40.
c) "Młyny o napędzie wodnym" - Aleksandra Kośmicka, Muzeum Wsi Opolskiej, godz. 21.40-22.00.
Woda była też częstym motywem wyszywanym na makatkach ludowych. Pod hasłem "Świeża woda zdrowia doda!" nastąpi prezentacja haftowanych makatek kuchennych ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej połączona z pokazem ich wykonywania.
Pokaz haftowania makatek zrealizuje pani Halina Królicka, związana z muzeum od wielu lat, zajmująca się prywatnie tego typu rękodziełem, godz. 19.00-24.00.
Zobaczymy też prezentacje multimedialne "Na wodzie malowane" . Będą wyświetlane na nowoczesnym ekranie wodnym. Ekran wodny wraz ze sprzętem nagłośnieniowym oraz filmowym będzie zlokalizowany w obrębie ekspozycji muzealnej.
Realizatorem prezentacji ekranu będzie Dionizy Bryłka z Firmy "Dionizos" z Dobrodzienia, godz.21.00-24.00.
W obrębie zabytkowej ekspozycji zwiedzającym zostaną zaprezentowane dwa pokazy związane z połowem ryb. "Są miłośnicy przyrody co ryby wyjmują z wody.."
Jak woda to i musi być wiklina. Nie zabraknie jej w tym dniu. Będzie pokaz wykonywania "wierszy" z wikliny.
Temat ten będzie realizowany przez twórcę ludowego Tadeusza Taszyckiego, zajmującego się od wielu lat uprawą wikliny oraz wyrobem koszy wiklinowych. Specjalnie na Nocy Muzeów zaprezentuje sposoby wykonywania wiklinowych "wierszy" używanych dawniej do połowu ryb.
Zobaczymy też pokaz wykonywania sieci rybackich. Realizowany przez pana Gintera Ryborza,w rodzinie którego od lat obecne są tradycje rybackie. Sam także zajmuje się wykonywaniem sieci rybackich oraz połowem ryb, godz. 19.00-24.00.
Z wodą występuje też energia. Wystawa "Woda - energia - praca" – będzie się składać z 15 dwustronnych plansz, zawierających fotografie młynów wodnych, tartaków i foluszy wraz z opisem.
Fotografie autorstwa Stanisława Januszewskiego zostaną wypożyczone z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki z siedzibą we Wrocławiu.
Wystawa będzie przygotowana przez Aleksandrę Kośmicką etnografa Muzeum Wsi Opolskiej. Otwarcie wystawy godz. 19.30.
W kuchni podczas przygotowywania posiłków nigdy nie mogło zabraknąć wody. Muzeum organizuje pokazy kulinarne pod hasłem "Wodzionka nojlepsza z wszystkich zup!".
W wybranych obiektach zostaną zaprezentowane pokazy gotowania "wodzionki" - najpopularniejszej z przygotowanych dawniej zup. Głównymi składnikami tej zupy są woda, czosnek, sól i pieprz oraz pieczywo, godz. 19.00-24.00.
Aby był chleb do wodzionki, rozpalony zostanie zabytkowy piec z Rudziczki. Po „Kromkę wiejskiego chleba” można ustawiać się o godz. 19.00,20.00, 22.00,23.00.
Kiedy pojemy, czas na zabawę. "Nad wodą w wieczornej porze" odbędą się występy plenerowe "Kapeli Opolskiej".
Oprawę muzyczną imprezy zapewni "Kapela Opolska", której liderem jest pan Marek Pobierowski. Kapela prezentuje głównie muzykę ludową, występowała kilkakrotnie na ekspozycji muzeum podczas realizowanych przedsięwzięć kulturalnych, godz. 19.00-20.00.
Muzeum przygotowało też specjalny program dla dzieci. "W poszukiwaniu Utopca - czyli gry i zabawy dla najmłodszych".
Na terenie zagrody ze Starego Lasu odbędą się warsztaty plastyczne a także konkursy gry i zabawy dla zwiedzających, których tematem przewodnim będzie żywioł wody oraz związana z nim postać bajkowego "Utopca" .
Zabawy przygotowane przez pracowników Muzeum oraz Koło Naukowe Pedagogów, Animatorów i Arteterapeutów "Synestezja" z Uniwersytetu Opolskiego, godz. 19.00-22.00.
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )