wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-06-24 Boże Ciało w Łowiczu

Procesja Bożego Ciała została wpisana w tym roku na listę dziedzictwa narodowego religijnego i kulturowego. Tak jak przed laty przewodzą jej łowiccy biskupi, a udział w tej paradzie biorą Księżacy ubrani w regionalne stroje.

 

Fot. Archiwum własne

Procesja Bożego Ciała w Łowiczu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szacuje się, że kolorowe, pasiaste kostiumy zakłada więcej niż sto osób – kobiet, mężczyzn i dzieci. Były jednak lata, kiedy tradycja Bożego Ciała nieco przybladła, by odrodzić się z nową siłą. Stała się symbolem i atrakcją turystyczną Łowicza.  

 

Fot. Archiwum własne

Procesja Bożego Ciała w Łowiczu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku w procesji wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką, podnosząc tym samym rangę wydarzenia. Włodarze Łowicza będą się teraz starać o to, aby procesję Bożego Ciała wpisać na europejską listę dziedzictwa kulturowego.

 

Fot. Archiwum własne

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką zawitał w Łowiczu

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obchody Bożego Ciała stały się marką Łowicza. Przyjeżdżają goście z kraju i zza granicy. Poza wymiarem religijnym, adoracji Jezusa Chrystusa, procesja nabrała charakteru patriotyczno-regionalnego. Stała się okazją do zaprezentowania odrębności etnicznej Łowicza.


Swoją tożsamość manifestują nawet dzieci – te bardziej świadome i te, które dopiero co w tej odrębności raczkują.

 

Fot. Archiwum własne

Dzieci w strojach regionalnych mocno ubarwiają procesję

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boże Ciało w Łowiczu jest nie tylko prośbą o pogodę, o urodzaj, o odsunięcie klęsk żywiołowych, co jest charakterystyczne dla tego święta, ale także modlitwą o trwanie we własnej tożsamości.

 

Tak jak w całym kraju procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach. Uczestnicy zabierają gałązki z ołtarzy do domu. Dawniej kładli je w rogach stodół, aby chroniły zgromadzone zboże przed szkodnikami. Zatykane były  też na brzegach pól i zagonów, aby zapewnić wysokie plony.

 

Fot. Archiwum własne

Gałązki z ołtarzy zabierane są do domu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gałązek używano też do leczenia nadmiernie płaczących dzieci. Uderzano je rózgą, by je uspokoić. Gałązki miały też chronić domostwa przed różnymi klęskami. Wtykano je w słomiane strzechy i zawieszano je nad drzwiami budynków.  Dzisiaj to bardziej zabawa, aniżeli wiara.

 

Procesja Bożego Ciała z udziałem Prezydenta RP

 

 

Zobacz też:

Boże Ciało 2012

Boże Ciało 2011

Boże Ciało 2010

Boże Ciało zwyczaje

Wianki z ziół


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263