wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-09-28 Gęsi na wodzie

Podczas upałów gęsi dają prawdziwe przedstawienie na sadzawce, czy w kałuży. Gdy już zaspokoją pragnienie, zaczynają kąpiel w wodzie. Na sadzawce to są dopiero pokazy! Nagle gęś odbija się od wody  i daje nurka. Potem jedna za drugą znika pod wodą, aby po wypłynięciu zrobić to samo, a potem jeszcze raz to samo. 

 

 

Fot. Archiwum własne

 Gęsi rasy suwalskiej i kubańskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewracają się na plecy, odsłaniają  brzuch, machają łapami. Biorą kąpiel z wielkim zamiłowaniem. Ich popisy podpatrzyliśmy w skansenie w Olsztynku.

 

Muzeum hoduje dwie rasy gęsi.


Gęś rasy suwalskiej jest typowa rodzimą rasą, hodowaną od wieków. Pochodzi z terenu Pojezierza Suwalskiego. Ma upierzenie białe, choć zdarzają się ptaki łaciate lub siodłate - skrzydła o ciemniejszej barwie niż grzbiet. Dziób i łapy ma barwy pomarańczowej.


Liczebność tych ptaków znacznie spadła w trakcie II wojny światowej. Obecna populacja pochodzi od ptaków zakupionych we wsiach północnej Polski w 1976 r.

 

Gęsi suwalskie znakomicie radzą sobie z trudnymi warunkami klimatycznymi. Są bardzo odporne na choroby. Mają silny instynkt rodzicielski, dobrze opiekują się pisklętami. Rasa jest objęta Programem Ochrony Zasobów Genetycznych.


Gęś rasy kubańska (inaczej garbonosy) pochodzi od gęsi chińskiej. Ma upierzenie szaro brązowe z ciemną pręgą, biegnącą przez tył głowy, szyje i tułów. Dziób ma czarny, często z białą obwódką, nogi koloru ciemno-czerwonego, a czasem czarnego.

 

U nasady dzioba ma charakterystyczny wyrostek czołowy. Biegnie wyżej ku części twarzowej. Szyja wygięta jest w kształcie litery S.


Od XIX wieku gęsi kubańskie sprowadzano kilkakrotnie (ostatni raz w 1977 r.) z rosyjskiej niziny Kubań. Stąd też wzięły swoją nazwę.

 

Są dobrymi rodzicami, doskonale odchowują młode. Przywiązują się bardzo do gospodarza i zagrody. Mogą być wykorzystywane jako zwierzęta stróżujące.  Krzyczą jak widza obcą osobę, mogą też uszczypnąć.

 

Gęsie akrobacje w kałuży i na stawie

 

 

 

 

Zobacz też:

Gąsiaki w Klukach

Dzikie kaczki

W sierpeckim kurniku

Kaczki i kury

Gołoszyjka polska

Kaczki piżmowe

Życie w kurniku

Drób w skansenie

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263