wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-09-03 Targi sztuki ludowej

Wiele wyrobów tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej Podlasia, można będzie podziwiać i nabyć na jubileuszowych XV Podlaskich Targach Rzeźby Ludowej, Kowalstwa i Tkaniny Dwuosnowowej, przygotowanych przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. 

 

Będą tam świątki i ptaki rzeźbione w lipowym drewnie, janowskie tkaniny dwuosnowowe, kute krzyże, motyki i siekiery, siwione i szkliwione ręcznie toczone naczynia ceramiczne z Czarnej Wsi Kościelnej i wiele innych wyrobów.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na tegoroczne targi zaproszono obok artystów z regionu licznych twórców z Polski, Litwy i Białorusi.

 

W ramach tegorocznych targów odbędzie się po raz piąty Festiwal wycinanki. Swój udział w imprezie zgłosili kontynuatorzy tradycyjnej wycinaki kurpiowskiej, łowickiej, lubelskiej i rawskiej.

 

Zaproszenie do udziału w targach przyjęli też liczni przedstawiciele wycinanki autorskiej inspirowanej tradycją z Białorusi (Mińsk, Brześć, Grodno) i Litwy (Kowno).

 

W imprezie uczestniczą też producenci tradycyjnie wytwarzanych produktów spożywczych: obwarzanków, „cukrów” odpustowych, sękaczy, „mrowisk”, miodów z podlaskich pasiek, serów korycińskich, ogórków narwiańskich, pieczywa i swojskich wędlin z Polski i Litwy.

 

Na targowej scenie wystąpi Kapela Kurpiowską z Kadzidła (Ryszard Maniurski- harmonia pedałowa, Henryk Ćwintal – skrzypce, Andrzej Staśkiewicz - bębenek obręczowy, basetla, lira korbowa), Małgorzata Drabik z d. Makowska – harmonia pedałowa, Kapela Butrynów (suka biłgorajska, skrzypce, basy, bębenek, śpiew), Edward Malinowski- harmonia pedałowa Marty i Krzysztofa Butrynów (suka biłgorajska, skrzypce, basy, bębenek, śpiew).


Impreza etnograficzna adresowana do miłośników i koneserów sztuki i rękodzieła ludowego odbędzie się w Białymstoku 7 września na Rynku Kościuszki w godz. 9. 00-15.00.

 

Zobacz też:

Jarmark na Jana

Jarmark na Jana

Tradycja jarmarków

Targi i jarmarki

Podlaski jarmark

Jarmark Podlaski

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263