wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-09-13 Sypanie piaskiem

Kujawskie dywany piaskowe – piękne kwiatowe wytwory wyobraźni - będzie można zobaczyć w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W niedzielę (14 września o godz. 16.00), przy gmachu głównym muzeum, odbędzie się pokaz sypania piaskiem.

 

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Impreza przypomni, w jaki sposób z okazji ważnych świąt kościelnych (Wielkanoc, Zielone Świątki), dekorowano dawniej wiejskie izby, gdy w chałupach powszechnie występowały gliniane polepy.

 

Dywany o różnych wzorach, białym piaskiem sypać będzie utalentowana kujawska artystka Zofia Szmajda-Mierzwicka wraz z córką Różą Polewską oraz wnuczką Anitą.


Imprezie towarzyszy kiermasz haftu kujawskiego, a więc okazja kupna pięknie haftowanych ludowych strojów i serwetek oraz spotkania z nestorkami tej dziedziny rękodzieła — Ireną Najdek, Reginą Majchrzak. Nie zabraknie także prac Zofii Szmajdy-Mierzwickiej.

 

 

Fot. Archiwum własne

Haft kujawski  

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamy nadzieję, że kujawskie kwiaty na haftach i dywanach zainspirują wszystkich, którzy zapragną aktywnie włączyć się do zabawy, a wszystko to przy dźwiękach kujawskiej muzyki w wykonaniu Kapeli spod Kowala.


W obchodzonym Roku Oskara Kolberga należy podkreślić fakt, że w 1990 r. kapeli przyznano prestiżową nagrodę imienia tego badacza. Jest ona także tegorocznym laureatem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz wielokrotnym laureatem Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku.

 

W repertuarze znajdą się kujawskie melodie i pieśni, także w wykonaniu Zofii Szmajdy-Mierzwickiej, która jako jedyna występuje z zespołem od momentu jego powstania w 1968 r.

 

Zobacz też:

Rysowanie piaskiem

Rysowanie piaskiem

Haft kujawski

Haft kujawski

Haft kujawski


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263