wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-12-21 Tańce Lachów

Krakowiak sądecki zatańczony na deskach Muzeum w Łowiczu? A czemu nie? Zespół Pieśni i Tańca Kalina prezentował tam przede wszystkim tańce swojego regionu, a więc łowickie, ale nie omieszkał pokazać też swoje umiejętności  w tańcach Lachów Sądeckich.

 

Fot. Archiwum własne

Tańce i strój Lachów Sądeckich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tańce te są żywiołowe i niezwykle pewne siebie. Męska część zespołu zatańczyła krakowiaka sądeckiego, który jest wykonywany tylko przez chłopców lub mężczyzn. Jest to forma taneczna niespotykana w innych regionach Polski.

 

Ten taniec był wykonywany przez drużbów na rozpoczęcie zabawy weselnej. Przyśpiewki są przeplatane fragmentami tańca. Chłopcy ustawieni w szeregu, wznoszą prawą rękę w górę i wykonując nią rytmiczne ruchy w jedną i drugą stronę, przytupują. Poruszają się – oddalając się od kapeli i przybliżając.  Kroki, jakie wykonują to cwał pokrewny do krakowskiego krzesanego, także przesuwanie się w tył, a także podskok.


Tańce Lachów Sądeckich są przeważnie wirowe lub też wirowanie jest jednym z elementów tańca.  W większości są to tańce pojedynczych par. Taniec Lachów Sądeckich charakteryzuje się bogactwem motywów tanecznych. Są tam półobroty, obroty i różnego rodzaju akcenty ze zmianą kierunku przesuwania się po linii koła (tupnięcia, przesunięcia się po kole w przód i w bok).


Najczęściej powtarzającym się elementem jest krok polki, wykonywany na kilka sposobów: szurając nogami, wirując z rozmachem, czy sunąc z dostojną elegancją.


Lach Sądecki podczas tańca jest butny, pewny siebie i swobodny. Tańczy z bujną żywiołowością, z rozmachem. Każdy tancerz chce być najlepszym, najurodziwszym. Pokrzykuje czasem buńczucznie, gwiżdże zawadiacko, ale gdy tupie to z umiarem i elegancko.  


Tancerki w tańcu są posłuszne. Dają się prowadzić, każda chce dorównać partnerowi i pokazać mu, jak jest dobra w tańcu. Natomiast, gdy śpiewkami prowadzą dialog z chłopakami są harde i stawiają się ostro. Noszą się przy tym godnie, choć brak im zalotności.

 

Tańce Lachów Sądeckich

 

 

Zobacz też:

Muzyka łowicka

Tańce warmińskie

Tańce kaszubskie

Polskie tańce ludowe

Tańce kaszubskie

Taniec zbójnicki

Tańce ludowe Oberek

Tańce ludowe Mazurek

Tańce ludowe

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263