Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2015-07-14 Wierzbowe etnosploty
Wiklina od wieków jest najpopularniejszym surowcem wykorzystywanym przy wyplataniu przedmiotów codziennego użytku. Tego materiału używają nie tylko rzemieślnicy do wyrobu różnego rodzaju koszy. Inspiruje też wielu artystów, którzy wymyślają fantazyjne formy mebli i kwietników.
Fot. Archiwum muzeum
Fragment wystawy
1. Tradycyjne wyroby z wikliny
2. Pokaz techniki wyplatania koszy
Prekursorem takich dzieł był Władysław Wołkowski, zwany „Michałem Aniołem od wikliny”.
Jego prace były prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą. Był też osobą silnie związaną z polską tradycją, chętnie wspierał i propagował sztukę ludową.
Poświęcił się architekturze wnętrz, m.in. tworzeniu z surowców naturalnych takich jak wiklina, trzcina, sznur, len, pręt metalowy.
Stworzył teorię „konstrukcji harmonicznej” – struktury robiącej wrażenie bardzo prostej, nieskomplikowanej, jednak o najwyższej różnorodności, rozmaitości materiałów złączonej w jedną całość.
Fot. Archiwum muzeum
Fragment wystawy
1. 2. Kosze i wiersze do połowu ryb
Władysław Wołkowski nie znosił monotonii cywilizacji technicznej oraz standardu produkcji przemysłowej. Jego pomysł „Koncepcja Mieszkania Poetyckiego” był odwrotnością mieszkania tradycyjnego.
Mieszkanie poetyckie miało przybliżyć człowieka do natury, którą Władysław Wołkowski wprowadzał poprzez meble wykonane z naturalnych surowców i ozdoby z zasuszonych roślin.
Dzięki ogromnej wiedzy i uporowi opanował rzemiosło do perfekcji.
Fot. Archiwum muzeum
Fragment wystawy
1.2. Meble Władysława Wołkowskiego
Jego prace wzbudzały bardzo duże zainteresowanie i uznanie wśród środowiska artystycznego. W rezultacie kolekcje mebli i inne prace Wołkowskiego były pokazywane na licznych wystawach w kraju i za granicą m.in. w Berlinie, Nowym Jorku, Londynie i Paryżu.
Do najważniejszych nagród zdobytych przez artystę można zaliczyć złoty medal na Międzynarodowej Wystawie „Sztuka i technika w życiu współczesnym” w Paryżu w 1937 roku, wyróżnienie na Targach Światowych w Nowym Jorku w 1939 roku oraz I nagrodę na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz i Sztuki Dekoracyjnej w warszawskiej Zachęcie w 1957 roku.
Teraz jego prace można zobaczyć na wystawie „Wierzbowe etnosploty” w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie. Są tam też inne przykłady wikliny użytkowej i artystycznej.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych muzeum, z Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu, Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem oraz osób prywatnych.
Wystawę można oglądać do końca tego roku.
Zobacz też:
Wyplatanie koszyka
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )